لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۹

مردم در پايتخت تيمور شرقی از ترس ستيزه جويان به کليساها پناه برده اند


گروههای ستیزه جو در تیمور شرقی برای دومین روز متوالی به خرابکاری در "دیلی" پایتخت آن کشور ادامه میدهند؛ و از گفتگو با صلحبانان خارجی که برای متوقف کردن خشونت به این کشور رفته اند خودداری میکنند.

اعضای گروهها روز یکشنبه خانه ها ، شرکتهای بازرگانی و اتومبیلها را به آتش کشیدند؛ و با قمه و سلاحهای دیگر به گروههای رقیب یورش بردند. ابری از دود چندین محله شهر شهر را فرا گرفته است.

هزاران نفر از مردم شهر " دیلی" از شهر گریخته اند، و بخش اعظم شهر خالی و متروک مانده است.

گزارشگر صدای آمریکا در دیلی میگوید صدها نفر به کلیساها پناه برده اند؛ و به گفته یکی از کشیشان وضعیت رقت باری بوجود آمده است.

پیشتر، بسیاری از اهالی برای دعا به کلیساها رفته بودند ، و رهبران مذهبی طرفین متخاصم را به وحدت فراخواندند.

نیروهای پاسدار صلح در زره پوشها در خیابانهای شهر به گشت زنی پرداخته اند؛ اما با گروههای ستیزه جو درگیری مستقیمی نداشته اند.

استرالیا یک نیروی ۱۳۰۰ نفری برای اعاده نظم به تیمور شرقی اعزام داشته است؛ و دولت استرالیا اعلام کرد پنجاه مأمور پلیس نیز رهسپار منطقه شدنه اند. فرمانده نظامی استرالیا در تیمور شرقی گفت پاسداران صلح گروههای رقیب در دیلی را خلع سلاح خواهند کرد، که شامل نیروهای نظامی، پلیس، سربازان سابق و اعضای گروههای ستیزه جو خواهد بود.

یک مقام ارشد سازمان ملل متحد روز یکشنبه خواستار اعزام نیروهای بیشتری به تیمور شرقی شد. انتظار میرود شمار نیروهای حافظ صلح از دو هزار نفر فراتر رود. این نیروها، علاوه بر استرالیا ، از کشورهای مالزی، زلاند نو و پرتغال هستند

XS
SM
MD
LG