لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۸

حماس ميگويد شبه نظاميان خودرا از خيابانهای غزه فراخوانده است


گروه حماس که دولت فلسطينی را اداره ميکند ميگويد برای اجتناب از تکرار زدوخوردهای خونين با جناح رقيب فتح شبه نظاميان خود را از خيابانها در نوار غزه خارج کرده است.

يک فرمانده حماس گفت نيروهايش امروز طبق دستور وزارت کشور، از تمامی نقاط فراخوانده شدند.

حماس اوايل اين ماه يک نيروی سه هزار نفری را در غزه مستقر ساخت که به زدوخوردهائی مرگبار با فعالان فتح و وفاداران به محمود عباس رئيس حکومت خودمختار فلسطينی منجر شد.

اين دو جناح برای کاهش تشنج و رفع اختلافات سياسی در شهر رام الله با يکديگر وارد گفتگو شده اند. آقای عباس روز پنجشنبه از حماس خواست يا ظرف ده روز پيشنهاد ايجاد يک کشور فلسطينی در کنار اسرائيل را بپذيرد و يا وی اين پيشنهاد را به رفراندوم خواهد گذاشت.

در تحولی ديگر اسرائيل گفته است با تحويل سلاح های سبک به محافظان فلسطينی برای حراست از آقای عباس موافقت کرده است. اما دستياران آقای عباس ميگويند از تصميم اسرائيل در اين زمينه با خبر نشده اند.

اسمعيل هانيه نخست وزير دولت فلسطينی حماس ميگويد وی به يکپارچگی پای بند است و قول داده است از بروز جنگ داخلی جلوگيری کند. وی گفت اشغالگری اسرائيل را دشمن می شناسد.

آقای هانيه و آقای عباس که در يک مبارزه قدرت درگيرند در مورد چگونگی برخورد با اسرائيل اختلاف دارند. آقای عباس که ميانه رو محسوب ميشود طرفدار مذاکرات صلح با اسرائيل و راه حل دو کشوری است. حماس از تقبيح خشونت خوددادری ميکند و خواستار نابودی اسرائيل است.

XS
SM
MD
LG