لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۹

پرزيدنت بوش: افزايش مشوّق های اقتصادی منوط به تعليق غنی سازی اورانيوم توسط ايران است


پرزيدنت بوش می گويد اگر ايران خواهان افزايش مجموعه مشوّق های اقتصادی است، بايد فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را به حال تعليق درآورد.

پرزيدنت بوش در جريان کنفرانس خبری شامگاه روز پنجشنبه خود با تونی بلر نخست وزير بريتانيا در کاخ سفيد اظهار داشت اکنون انتخاب با رژيم ايران است. وافزود اما فعلاً تهران ميز مذاکرات را ترک گفته است.

پرزيدنت بوش همچنين گفت حتی فکر آن که ايران دارای سلاح های اتمی است، به گونه ای باور نکردنی خطرناک است.

آقای بلر گفت غرب خواستار آن است که بن بست مربوط به برنامه اتمی ايران را از طريق نهادهای چند جانبه حل کند. آقای بلر افزود ايران کشور بزرگی است، اما بايد درک کند که لازم است به تعهدات بين المللی خود عمل کند.

بريتانيا، فرانسه، و آلمان مجموعه ای از مشوّق های اقتصادی را برای قانع کردن ايران به متوقف کردن غنی سازی اورانيوم در نظر گرفته اند.

احتمالاً پنج عضو دائمی شورای امنيـت سازمان ملل بعلاوه آلمان هفته آينده در اروپا نشستی خواهند داست تا که کار بر روی مجموعه مشوق ها را کامل کنند.

گزارش های مطبوعات حاکی از آن است که اين مجموعه شامل کمک غرب برای ساختن يک رآکتور آب سبک در ايران برای توليد انرژی اتمی است. اقدامات تنبيهی هم بخشی از گفتگو ها خواهد بود.

آمريکا خواهان آن است که در صورت شکست مشوّق ها برای متوقف کردن غنی سازی، تحريم بر عليه ايران برقرار شود. روسيه و چين با تحريم و استفاده از نيروی نظامی مخالفند.

قدرت های غربی به ايران مظنون هستند که در حال برنامه ريزی ساختن سلاح اتمی است، اتهامی که رژيم تهران تکذيب ميکند.

XS
SM
MD
LG