لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۳

پايتخت سومالی مجددا صحنه جنگ خونين اسلاميون و طرفداران جدائی دين از حکومت است


گزارشها حاکی از وقوع جنگی شديد در موگاديشو، پايتخت سومالی است.

امروز دست کم سی نفر در جريان از سرگيری زدوخورد ميان ستيزه گران اسلامی و ائتلافی از جنگ سالاران طرفدار جدائی دين از حکومت کشته شده اند. هزاران غير نظامی نيز از خانه های خود در مگاديشو گريخته اند.

يک خبرنگار صدای آمريکا در مگاديشو ميگويد جنگ امروز با نبرد بر سر کنترل بر يک هتل در مرکز شهر آغار شد و بعد به سرعت به ساير مناطق شهر گسترش يافت.

جنگجويان با خمپاره، توپخانه ضد هوائی ، سلاحهای سبک و نارنجک به يکديگر شليک ميکنند.

بيمارستان مرکزی شهر ميگويد انبوهی از مجروحين غير نظامی را تحت مراقبت های درمانی گذاشته است. اغلب قربانيان در محله های مسکونی مورد اصابت شرپنل ها قرار گرفته بودند .

در جريان زدو خوردهای چند روز اخير در مگاديشو، که نقطه پايانی بر يک آتش بس متزلزل بود، بيش از صد و پنجاه نفر کشته شده اند.

جنگ امروز شبه نظاميان مسلمان با جنگ سالاران سکولار سومالی تلاش های برقراری نظم و آرامش در آن کشور را، که در پانزده سال گذشته، و پس از سرنگونی محمد زياد باره ديکتاتور سومالی در سال ۱۹۹۱ صحنه هرج و مرج بوده است، بی اثر ميکند.

يک دولت موقت مستقر در شهر شمالی بايدوآ هنوز نتوانسته است کشور را تحت کنترل درآورد.

ائتلاف جنگ سالاران طرفدار جدائی دين از حکومت، که برنامه کار خود را استقرار صلح و مبارزه با تروريسم ميداند، در فوريه گذشته بوجود آمد تا جلوی نفوذ فزاينده اسلاميون را در سومالی بگيرد.

ستيزه گران اسلامی به داشتن ارتباط با شبکه تروريستی القاعده نيز متهم شده اند.

XS
SM
MD
LG