لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۳

رايس از پيشرفت دراستراتژی مقابله با برنامه اتمی ايران خبر داده است


کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا ميگويد ديپلوماتهای ارشد پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد و آلمان در مورد استراتژی مقابله با برنامه اتمی ايران پيشرفت داشته اند، اما هنوز به مذاکرات بيشتری نياز است.

قدرت های عمده در باره مجموعه ای از مشوّق ها برای ارائه به ايران در ازای انصراف آن کشور از فعاليت های اتمی خود صحبت کرده اند، که در عين حال مشخص ساختن اقداماتی تنبيهی در صورت امتناع ايران نيز بخشی ديگر از آن است.

خانم رايس اذعان کرد که جلسه روز چهارشنبه مقامات ارشد کشورهای موسوم به" پنج بعلاوه يک " در لندن بدون توافق به پايان رسيد. با اينحال وی گفت مذاکراتی بيشتر، و اين بار احتمالا در سطح وزيران، ضروری است.

وزير امور خارجه آمريکا جلسه لندن را در کنفرانس خبری مشترکی که در واشنگتن با محمد البرادعی رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی داشت ارزيابی ميکرد.

قدرت های غربی به ايران در مورد برنامه ريزی برای توليد تسليحات اتمی ظنّ دارند. ايران گرچه چنين ظنّی را تکذيب کرده است ، اما آقای البرادعی ميگويد مهم است که ايران اقداماتی بعمل آورد که به جهان اطمينان بدهد برنامه اتمی اش صرفا برای مقاصد صلح آميز است.

XS
SM
MD
LG