لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۲

محاکمه يک سرباز آمريکائی در دادگاه نظامی مريلند به اتهام بد رفتاری با زندانيان ابو غريب


يکی ازشاهدان محاکمه يک سربازآمريکائی به اتهام بدرفتاری با زندانيان درعراق می گويد يک ژنرال دوستاره آمريکائی ازکارکنان زندان می خواست ازوجود سگ ها برای مرعوب ساختن زندانيان عراقی استفاده شود، اما نه هنگام بازجوئی از زندانيان.

سرهنگ دوم جری فيلابام روزپنجشنبه درجلسه يک دادگاه نظامی درايالت مريلند شهادت داد که به ياد می آورد ژنرال جفری ميلر به کارکنان زندان ابوغريب عراق توصيه می کرد برای کنترل زندانيان، تا آن جا که امکان دارد ازوجود سگ ها استفاده کنند. با اين حال وی افزود به خاطر نمی آورد که ژنرال ميلرچيزی دراين باره هنگام بازجوئی ها گفته باشد.

ميلر درجريان توضيحات اين هفته خود دردادگاه گفت هرگزتوصيه نکرده بود که هنگام بازجوئی ها ازوجود سگ استفاده شود.

گروهبان سانتوس کاردونا، يک ارتشی مربی سگ، به اتهام بدرفتاری با زندانيان درعراق با استفاده ازسگ خود، هم اکنون تحت محاکمه قراردارد.

وکلای مدافع وی استدلال کرده اند که وی از دستورات افراد مافوق خود تبعيت می کرده است.

ميلر که سابقا به عنوان فرمانده زندان نظامی آمريکا درخليج گوانتانامو درکوبا خدمت می کرد، دراواخرسال ۲۰۰۳ به عراق اعزام شد تا جمع آوری گزارش های اطلاعاتی در زندان ابوغريب را بهبود بخشد.

هنگامی که سال بعد گزارش های مربوط به سوء رفتار با زندانيان عراقی افشا گرديد، گفته شد که حوادث مربوط به سوء رفتاربازندانيان اندکی پس از ورود ميلر روی داد.

XS
SM
MD
LG