لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۳

کشته شدن يک مقام ارشد وزارت دفاع عراق در بغداد


در ادامه خشونت در عراق، مردان مسلح روز پنجشنبه خليل ال عبادی، مقام ارشد وزارت دفاع را کشتند. به گفته مقامات، سه نفر، از جمله یک قاضی در دوجیل، در شمال بغداد، ربوده شدند. در همین حال، دست کم شش جسد، که در روی اکثر آنها جای گلوله یا نشانه هائی از شکنجه دیده می شد، پیدا شد. حداقل هفت نفر نیز در اثر انفجار بمب هائی در بغداد مجروح شدند.

نوری المالکی نخست وزیر عراق گفته است نیروهای عراقی ظرف یک سال و نیم قادر خواهند بود کنترل امنیت در سراسر کشور را برعهده بگیرند. با این حال، موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک در لندن می گويد احتمال نمی رود عراق قادر شود امنیت خود را در آینده ای نزدیک تامین کند.

در گزارش موسسه که روز پنجشنبه منتشر شد گفته می شود سربازان و پلیس عراق به خوبی آموزش ندیده اند و به دولت مرکزی آنقدر وفادار نیستند که بتوانند خود را از جدال های فرقه ای دور نگاهدارند.

افزون بر این، دولت جدید هنوز نتوانسته است با وزیران دفاع و کشور موافقت کند. مقامات دولت می گويند امیدوار هستند این پست ها ظرف چند روز آینده پر شود.

در خبری دیگر، رسانه ها گزارش می دهند که منوچهر متکی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز جمعه به بغداد خواهد رفت. در تقریبا یک سال این نخستین بار است که یک مقام ارشد ایرانی از پایتخت عراق دیدن می کند.

آمریکا یاد آور شده است که ایران به دلیل نفوذ خود بر شیعیان عراق، می تواند به فرونشاندن خشونت در آن کشور کمک کند.

XS
SM
MD
LG