لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۳

قدرت های بزرگ درلندن در باره برنامه اتمی ايران به توافق کامل و نهائی نرسيدند


پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد و آلمان در جلسه خود در لندن در مورد مجموعه ای از مشوّق ها برای متقاعد ساختن ايران به توقف در برنامه اتمی اش به پيشرفت هائی دست يافته اند، اما نتوانسته اند به توافقی کامل و نهائی برسند .

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا ميگويد مذاکرات شش جانبه در لندن با پيشرفت هائی عمده همراه بود، اما آمريکا، اتحاديه اروپا، روسيه و چين هنوز به توافقی نرسيده اند، که وی آن را توافقی کامل و نهائی توصيف کرد.

آقای مک کورمک گفت مقاماتی که در جلسه لندن شرکت داشتند پيش از آنکه به مذاکرات ادامه دهند با دولت های خود مشورت و تبادل نظر خواهند کرد.

آنها امروز، چهارشنبه، برای بررسی بن بست ناشی از برنامه اتمی ايران در لندن تشکيل جلسه داده بودند. بررسی مشوّق های پيشنهادی اروپا به ايران در امور تجاری ، تکنولوژی و امنيتی ، در ازای متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم، و نيز تحريم های تنبيهی ممکن ، در صورت امتناع ايران، در دستور کار جلسه قرار داشت . مشوّق ها را آلمان، فرانسه و بريتانيا، ماه گذشته پيشنهاد کرده بودند .

بنا به گزارشهای خبری کمک غرب در ساختن يک رآکتور آب سبک در ايران برای انرژی اتمی، و عدم توسل به زور عليه ايران، جزو مشوّق هاست.

در همين حال روزنامه واشنگتن پست امروز از قول منابعی معرفی نشده نوشت که ايران خواستار مذاکرات مستقيم با آمريکا بر سر بن بست ناشی از برنامه اتمی خويش است . اما سخنگويان کاخ سفيد به خبرنگاران گفتند آمريکا تا وقتی که ايران غنی سازی اورانيوم را متوقف نکند چنين مذاکراتی را مورد توجه قرار نميدهد.

ايران مشوّق ها را رد کرده است و ميگويد برنامه غنی سازی اورانيوم عوض ناشدنی است.

روز سه شنبه وزير امورخارجه روسيه از ايران خواست مشوّق های اروپا را بپذيرد و فعاليت های غنی سازی اورانيوم را متوقف کند. سرگئی لاوروف وزير امور خارجه روسيه گفت وی اميدوار است ايران همچنين با آژانس بين المللی انرژی اتمی همکاری کند.

آمريکا و اروپا از شورای امنيت سازمان ملل متحد خواستار قطعنامه ای هستند که تحريم های تنبيهی عليه ايران را، در صورتيکه ايران به غنی سازی اورانيوم ادامه دهد، مجاز بشناسد. روسيه و چين با تحريم های تنبيهی مخالف اند.

ظنّ قدرت های غربی بر آن است که هدف ايران توليد تسليحات اتمی است . تهران اين ظّن را تکذيب ميکند.

در همين حال کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحد از ايران خواسته است آنچه را ابرهای ناشی از برنامه اتمی آن کشور توصيف کرد بر طرف سازد.

در اين ميان گزارشها از ملاقات قريب الوقوع کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا با محمد البرادعی رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی حکايت دارد.

بلند پروازيهای اتمی ايران بطور جداگانه در ملاقات روز سه شنبه پرزيدنت بوش و ايهود اولمرت نخست وزير اسرائيل در واشنگتن نيز مورد بررسی قرار گرفت .

پرزيدنت بوش بعدا گفت وی و آقای اولمرت در اين هدف که ايران نبايد تسليحات اتمی داشته باشند ديدگاهی مشترک دارند.

پرزيدنت بوش همچنين گفت آمريکا به اسرائيل در صورتيکه مورد حمله قرار گيرد کمک خواهد کرد.

محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران خواستار محو اسرائيل از نقشه جهان شده است.

XS
SM
MD
LG