لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۷

پايه گذاری کنسرسيوم توليد انرژی گدازه ای توسط قدرت های بزرگ ومصرف کنندگان عمده


نمايندگان اتحاديه اروپا، آمريکا، روسيه و چهار کشور آسيائی اسناد معامله ای دوازده ميليارد دلاری برای ساختن نخستين رآکتور آزمايشی توليد انرژی گدازه ای را امضاء کرده اند. اين کنسرسيوم هفت ملّيتی، که چين، ژاپن، کره جنوبی و هند را نيز در بر ميگيرد، سال گذشته در مورد ساختن رآکتور انرژی گدازه ای در جنوب فرانسه به توافق رسيده بود.

مسئول امور علمی و تحقيقاتی اتحاديه اروپا امروز در بروکسل گفت کشورهای عضو کنسرسيوم در نظر دارند اسناد معامله را تا پايان سال جاری در مراجع ذيصلاح کشورهای خود به تصويب برسانند.

در برنامه های اجرائی توصيه شده است که عمليات ساختمانی رآکتور در سال ۲۰۰۷ در فرانسه آغاز شود. رآکتور بايد تا سال ۲۰۴۰ به مرحله توليد برسد.

اتحاديه اروپا قرار است پنجاه درصد هزينه های طرح را تامين کند، و تامين پنجاه درصد مابقی بطور مساوی توسط شرکای ديگر انجام خواهد گرفت.

منابع مورد استفاده برای توليد انرژی گدازه ای همان منابع تامين کننده انرژی خورشيد است.

طرفداران طرح بر ايمنی تکنولوژی مورد استفاده در توليد اين انرژی تاکيد گذاشته اند.

دانشمندان ميگويند اين تکنولوژی گازهای سمی موسوم به گازهای گلخانه ای را توليد نخواهد کرد و مستلزم جاسازی برای زباله های حاوی مواد راديو اکتيو نيز نخواهد بود . با اينحال منتقدين گفته اند تضمينی وجود ندارد که اين تکنولوژی بتواند به توليد يک منبع مولد انرژی مقرون به صرفه از نظر اقتصادی و در سطحی تجاری منجر شود.

XS
SM
MD
LG