لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۱۹

نشانه های محدود ولی نگران کننده از انتقال انسانی آنفلونزای مرغی


کارشناسان سازمان جهانی بهداشت مرگ هفت عضو يک خانواده در اندونزی را ، در ارتباط با آنچه که مهم ترين واقعه در نحوه سرايت ويروس آنفلونزای مرغی توصيف ميکنند، مورد بررسی قرار داده اند.

مقامات ارشد در اين سازمان جهانی ميگويند وسعت حوزه عمل ويروس در اندونزی آنها را بشدت نگران کرده است.

مرگ هفت عضو يک خانواده در سه هفته گذشته در شمال سوماترا، و بيماری نفر هشتم که ناشی از آلودگی به ويروس آنفلونزای مرغی بوده است، گسترده ترين مورد شناخته شده از سرايت اين ويروس مرگبار توصيف شده است.

کارشناسان سازمان جهانی بهداشت که سرگرم تحقيق در باره موارد نمونه برداری شده از ويروس هستند ميگويند نشانه ای پيدا نکرده اند که حاکی از تغيير شکل و خطرناک تر شدن ويروس در آسيا از نظر سرايت به انسان باشد. با اينحال يک سخنگوی منطقه ای سازمان به صدای آمريکا گفته است انتقال محدود ويروس از انسان به انسان در سطحی محدود تقريبا قطعی بنظر ميرسد. به گفته وی کارشناسان در مرغداريهای روستای صحنه اين مرگ ها نشانه ای از ويروس آنفلونزای مرغی پيدا نکرده اند.

مرگ اغلب صد و بيست و چهار نفر قربانيان آنفلونزای مرغی تا کنون ناشی از سرايت ويروس از مرغ های آلوده بوده است.

شش عضو از هفت عضو خانواده ای که در اندونزی جان سپردند، در روستای محل سکونت خود، در کنار هم زندگی ميکردند. کارمندان سازمان جهانی بهداشت ميگويند سه نفر از قربانيان شب بيست و نهم آوريل را در يک اتاق گذراندند و سعی ميکردند به مادر و خواهر بيمار خود، که بشدت بيمار بود و سرفه ميکرد، کمک کنند. اين زن چند روز بعد درگذشت و بستگان مراقب او نيز به سرعت در مقابل بيناری از پای درآمدند.

در رويدادی ديگر، درحالی که رومانی به روياروئی با شيوع گسترده آنفلوآنزای مرغی دراين کشور برخاسته است، صدها تن از ساکنان يکی از محلات بخارست پايتخت رومانی همچنان در قرنطينه به سر می برند.

هنوز گزارشی از ابتلای افراد به اين بيماری در رومانی نرسيده است، اما تاکنون هزاران پرنده در پايتخت و چند روستای ديگر معدوم شده اند.

XS
SM
MD
LG