لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۶

برنامه اتمی ايران در جلسه قدرت ها در لندن


پنج عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد و آلمان در لندن برای بررسی بن بست ناشی از برنامه اتمی ايران تشکيل جلسه داده اند.

بررسی مشوّق های پيشنهادی اروپا به ايران در امور تجاری و تکنولوژی در ازای متوقف ساختن غنی سازی اورانيوم، و نيز تحريم های تنبيهی احتمالی در صورتيکه مشوّق ها به نتيجه ای نرسد، در دستور کار اين جلسه قرار دارد .

در همین حال، روزنامه واشنگتن پست به نقل از منابعی که از آنها نام نبرده است می گويد ایران در صدد است راهی برای گفت و گوی مستقیم با آمريکا بر سر بن بست اتمی پیدا کند. اما سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت تا ایران غنی سازی اورانیوم را متوقف نساخته است، آمریکا مذاکره مستقیم با تهران را بررسی نخواهد کرد.

بنا به گزارشهای خبری کمک غرب در ساختن يک رآکتور آب سبک در ايران برای انرژی اتمی و قول عدم توسل به زور عليه ايران، جزو مشوّق هاست.

محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران امروز در يک سخنرانی در خرمشهراز موفقيت ايران درتمامی مراحل توليد سوخت اتمی خبر داد و گفت ايران از حق دارد برای توليد انرژی، تکنولوژی اتمی داشته باشد.

ايران مشوّق ها را رد کرده است و ميگويد برنامه غنی سازی اورانيوم عوض ناشدنی است.

کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحد امروز به ايران توصيه کرد آنچه را که ابر ابهام در باره برنامه اتمی آن کشور ناميد برطرف کند.

روز سه شنبه نيز وزير امورخارجه روسيه از ايران خواست مشوّق های اروپا را بپذيرد و فعاليت های غنی سازی اورانيوم را متوقف کند. سرگئی لاوروف وزير امور خارجه روسيه گفت وی اميدوار است ايران همچنين با آژانس بين المللی انرژی اتمی همکاری کند.

آمريکا و اروپا از شورای امنيت سازمان ملل متحد خواستار قطعنامه ای هستند که تحريم های تنبيهی عليه ايران را، در صورتيکه ايران به غنی سازی اورانيوم ادامه دهد، مجاز بشناسد. روسيه و چين با تحريم های تنبيهی مخالف اند.

ظنّ قدرت های غربی بر آن است که هدف ايران توليد تسليحات اتمی است . تهران اين ظّن را تکذيب ميکند.

بلند پروازيهای اتمی ايران بطور جداگانه در ملاقات روز سه شنبه پرزيدنت بوش و ايهود اولمرت نخست وزير اسرائيل در واشنگتن نيز مورد بررسی قرار گرفت .

پرزيدنت بوش بعدا گفت وی و آقای اولمرت در اين هدف که ايران نبايد تسليحات اتمی داشته باشند مشترک هستند.

پرزيدنت بوش همچنين گفت آمريکا به اسرائيل در صورتيکه مورد حمله قرار گيرد کمک خواهد کرد.

محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران خواستار محو اسرائيل از نقشه جهان شده است.

XS
SM
MD
LG