لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۱

طرح آمريکا برای ايجاد حائل اروپائی در برابر موشکهای ايران - نيويورک تايمز


بر طبق گزارشی واشنگتن در پی تأسيس پايگاه ضد موشکی در اروپاست تا با حملات احتمالی ايران برعليه آمريکا و متحدين اروپائی اش مقابله کند.

امروز دوشنبه روزنامه نيويورک تايمز گزارش داد طرح واشنگتن که همچنين در مدارک کنگره توضيح داده شده است، خواهان تعبيه ١٠ حائل حملات موشکی در اين پايگاه اروپائی تا سال ٢٠١١ است.

اين روزنامه ميگويد لهستان و جمهوری چک در ميان کشورهائی هستند که بعنوان محل احتمالی اين پايگاه در نظر گرفته شده اند.

روزنامه نيويورک تايمز ميگويد وزارت دفاع آمريکا برای آغاز کار بر روی يک پايگاه ضد موشکی ٥٦ ميليون دلاری از کنگره درخواست بودجه کرده است. هزينه نهائی پايگاه يک و نيم ميليارد دلار تخمين زده ميشود.

اين طرح در ميان نگرانی های فزاينده مربوط به ظن وجود برنامه توسعه تسليحات اتمی ايران مطرح شده است.

متخصصين ميگويند ايران موشکهای بالستيکی ميان قاره ای ندارد و هنوز پرواز چند مرحله ای موشکی را هم آزمايش نکرده است. معهذا رژيم تهران در زمان جنگ ايران و عراق موشکهای بالستيک اسکاد را بطرف بغداد و کرکوک شليک کرده است.

در مقاله جداگانه ای درباره روابط آمريکا، ايران، و اروپا، روزنامه نيويورک تايمز گزارش ميدهد چهار بانک که از بزرگترين بانک های اروپا هستند پس از تهديدهای جريمه و خسارات بازرگانی از سوی آمريکا، شروع به محدود کردن فعاليت های خود در ايران کرده اند.

اين روزنامه همچينين ميگويد چهار بانک «يو بی اِس» و «کرديت سوئيس» در سوئيس، و «ای بی اِن آمرو» در هلند، و «اچ اس بی سی» در لندن، اطلاعات مربوط به محدود کردن های فعاليت هايشان در ايران را به درجات مختلف فاش کرده اند.

XS
SM
MD
LG