لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۳

گفتار روز: رد مشوق های اتحاديه اروپا از جانب احمدی نژاد


اتحاديه اروپا برای متقاعد ساختن دولت ايران به متوقف ساختن برنامه اتمی خود، سرگرم تهيه طرح جديدی است که گزارش می رسد مشوق ها و بازدارنده هائی را در بر می گيرد.

اين طرح قطعی نشده است، با اين حال، محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی در سخنانی که از تلويزيون پخش شد گفت هيچ انگيزه ای کشور او را از غنی سازی اورانيوم باز نخواهد داشت.

احمدی نژاد اظهار داشت آنها می گويند می خواهند به ما مشوق هائی بدهند. فکر می کنيد با بچه چهارساله ای طرف هستيد که بتوانيد به او آجيل وشکلات بدهيد و طلايش را بگيريد؟ ما به آنها می گوئيم مشوق هايتان را برای خودتان نگاهداريد.

"شان مک کورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد مخالفت احمدی نژاد با پيشنهاد اروپا، پيش از آن که آنرا ديده باشد، پرسش هائی را در باره انگيزه های او مطرح می سازد: در اين لحظه ما دقيقا نمی دانيم در پشت سر اين اظهارات چه نهفته است، يک بلوف است يا براستی موضع دولت ايران... ؟ آنها می گويند می خواهند با جامعه بين المللی کار و همکاری کنند، اين نظر وقتی گزيش های همراه با پيشنهاد به رژيم ايران ارائه شود، به آزمايش گذاشته خواهد شد."

شان مک کورمک می گويد آمريکا اميدوار است دولت ايران به خاطر مردم ايران راه همکاری را انتخاب کند: مردم ايران نيازهای اقتصادی واقعی دارند. آنها با سختی های اقتصادی روبرو هستند. ميزان بيکاری در ايران ۱۵ تا ۱۸ درصد تخمين زده می شود و رقم کم اشتغالی احتمالا بسيار بالاتر است... ما اميدوار هستيم دولت ايران بيشتر با جامعه جهانی همکاری کند، و به جای کوشش برای حرکت در جهت منزوی ساختن مردم ايران، تلاش کند به بخشی از جهان تبديل شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد ملت های جهان علاقه ای ندارند سختی هائی را بر مردم ايران تحميل کنند، اما ما می خواهيم رژيم ايران تصميم بگيرد و راهی را که می خواهد در پيش گيرد انتخاب کند.

XS
SM
MD
LG