لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۲

اعطای امتياز استخراج نفت نيجريه به يک شرکت چينی


مقامات نیجریه امتیاز استخراج از چهار ميدان نفتی را به یک شرکت چینی اعطا کردند. شرکت ملی نفت چین، که یک شرکت دولتی است، روز جمعه این امتیازات را در جریان یک مزایده دولتی در لاگوس دریافت کرد. دو ميدان نفتی در منطقه نفتخیز دلتای نیجر، و دو ميدان دیگر در حوضچه دریاچه چاد قراردارند.

انعقاد این قرارداد نتیجه دیدار هو جیانتائو رئیس جمهور چین از آن کشور در ماه گذشته است. در این دیدار نیجریه بطور اصولی موافقت کرد در قبال دومیلیارد دلار سرمایه گذاری چین در احداث یک پالایشگاه نفت در آن کشور امتیاز استخراج نفت را به چین واگذار کند.

نیجریه، که در بخش غرب آفریقا قرار دارد، در مجموع ۱۷ ميدان نفتی را به شرکتهای از پیش تعیین شده به مزایده گذاشت. همه این شرکتها سرمایه گذاری زیربنایی را به نیجریه پیشنهاد کرده اند. یک شرکت هندی نیز برای مشارکت در چند ميدان پیشنهاد داده است. چین و هندوستان برای تغذیه اقتصاد خود به منابع جدید انرژی نیاز دارند.

یکی از میادين نفتی برای یک گروه ستیزه جو کنار گذاشته شده است تا عواید حاصله از آن را به مصرف عمران منطقه نفت خیز دلتای نیجر برساند. حملات ستیزه جویان در اعتراض به فقدان کنترل مقامات محلی بر صنعت نفت آن منطقه تولید نفت نیجریه را بنحو چشم گیری کاهش داده است.

XS
SM
MD
LG