لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۰

پارلمان کانادا استقرار نيروهای آنکشور در افغانستان را برای دو سال ديگر تمديد کرد


پارلمان کانادا استقرار نيروهای آنکشور در افغانستان را برای دو سال ديگر تمديد کرد.

با تصويب اين لايحه مآموريت نيروی ٢٣٠٠ نفری کانادا که اکنون در شهر قندهار در جنوب افغانستان مستقر است تا سال ٢٠٠٩ ادامه خواهد يافت.

آراء قانونگزاران کانادائی بسيار به هم نزديک بود و اين لايحه با ١٤٩ رأی موافق و ١٤٥ رأی مخالف به تصويب رسيد. رأی گيری که در آخر وقت روز چهارشنبه انجام شد با کشته شدن يک افسر زن کانادائی در عمليات رزمی بر عليه نيروهای طالبان در افغانستان، همزمان بود.

روز چهارشنبه آقای هارپر نخست وزير کانادا به پارلمان آنکشور گفت سربازان کانادائی نميتوانند بدون دستيابی به اهداف خود افغانستان را ترک کنند.

افسر کشته شده شانزدهمين نظامی کانادائی است که از زمان استقرار نيروهای کانادائی در پی حملات تروريستی يازده سپتامبر ٢٠٠١، در افغانستان جان خود را از دست ميدهد.

در تحولی ديگر مقامات نظامی آمريکا اعلام داشتند بزرگترين عمليات نظامی افغانستان که برای هدف قرار دادن شورشيان وابسته به طالبان و القاعده در شرق افغانستان به مورد اجرا گذارده شد، پايان يافت.

تامس کالينز سخنگوی ارتش آمريکا روز چهارشنبه اظهار داشت عمليات "شيرکوهستان" با موفقيت به اجرا درآمد. سخنگو، شمار ستيزه جويانی را که در اين عمليات کشته شدند اعلام نکرد، اما منابع افغان می گويند دست کم شش نفر کشته شدند و حداقل هفت نفر در شرق افغانستان دستگير شده اند.

در همين حال ارتش آمريکا اذعان کرد که تلفاتی به نيروهای ائتلاف وارد آمده است. يک هليکوپتر آمريکا پيشتردر ماه جاری درولايت کونار افغانستان سقوط کرد و تمامی ١٠ سربازی که با آن سفرمی کردند، کشته شدند.

XS
SM
MD
LG