لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۷

جلسه روز جمعه شش قدرت جهان در باره اختلاف اتمی با ايران به تعويق افتاد


جلسه مقامات ارشد شش قدرت جهان در باره اختلاف اتمی با ايران که قرار بود روز جمعه تشکيل شود، به تعويق افتاده است.

ديپلوماتهای بريتانيا، فرانسه، آلمان، روسيه، چين و آمريکا قرار بود ضمن بررسی مشوّق هائی که بتواند ايران را به انصراف از برنامه غنی سازی اورانيوم ترغيب کند، مجازات های امتناع از چنين اقدامی را نيز بررسی کنند.

يک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا ميگويد جلسه به احتمال قوی روز سه شنبه تشکيل خواهد شد و تعليق آن ناشی از وجود اختلاف نظر ميان شرکت کنندگان نيست.

محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران، امروز، چهارشنبه، يک پيشنهاد بالقوه اروپا در مورد گرفتن يک رآکتور آب سبک در ازای توقف در غنی سازی اورانيوم را، مسخره کرد. آقای احمدی نژاد اين پيشنهاد را با دادن شکلات به بچه برای گرفتن طلا از او مقايسه کرد و گفت در صورتيکه غرب به درخواست متوقف ساختن آنچه که وی برنامه های صلح آميز اتمی ايران ناميد ادامه دهد، تهران ممکن است از پيمان منع گسترش تسليحات اتمی خارج شود.

نمايندگان اتحاديه اروپا از رآکتور آب سبک به عنوان يکی از مشوق های عمده ياد کرده اند .

قدرت های غربی تهران را متهم کرده اند که غنی سازی اورانيوم را برای توليد تسليحات اتمی انجام ميدهد. تهران اين اتهام را رد ميکند.

در همين حال سرگئی لاوروف وزير امورخارجه روسيه مخالفت مسکو با تحريم های تنبيهی، يا توسل به زور برای وادار ساختن ايران به انجام خواست های غرب را تکرار کرده است. اما وی در عين حال گفت ايران بايد به پيشنهادهای غرب برای پايان بخشيدن به اختلاف اتمی پاسخ هائی سازنده بدهد.

XS
SM
MD
LG