لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۵

هيات بين المللی ناظر بر آرشيوعظيم هولوکاست با گشودن آن به روی عموم موافقت کرد


يک آرشيو بزرگ از اسناد و مدارک آزار و ايذای بشر در دوران آلمان نازی، موسوم به هولوکاست، برای نخستين بار بروی عموم گشوده خواهد شد.

هياتی از دوازده کشور ناظر بر پنجاه ميليون پرونده موجود در اين آرشيو روز سه شنبه با توجه به موافقت آلمان برای مصالحه ای در مورد ملاحظات مرتبط با مسائل حريم خصوصی ، تصميم به گشودن اين آرشيو گرفت. اعضای اين هيات، که سرويس بين المللی رديابی ناميده شده است ميگويند اميدوارند کشورهای درگير با تائيد سريع اين توافق زمينه را برای گشودن آرشيو به روی عموم تا آخر سال جاری هموار کنند.

آرشيوهولوکاست در ناحيه Bad Arolsen در آلمان قرار دارد .

اسناد موجود در آرشيو حاوی اطلاعات در باره بيش از هفده ميليون انسان، از جمله يهوديان، کولی ها، هم جنس گرايان و بيمارانی روانی است که آلمان نازی در دوران جنگ جهانی دوم به اردوگاههای موسوم به اردوگاههای مرگ فرستاد.

افريم زورآف، موسوم به شکارچی نازيها ميگويد گشايش اين آرشيو به خانواده های قربانيان هولوکاست برای آگاهی از سرنوشت بستگان و عزيزان شان کمکی قابل توجه خواهد کرد.

دسترسی به اين آرشيو تا کنون با توجه به ضوابط و مقررات مرتبط با حراست از حريم خصوصی افراد و خانواده ها با محدوديت هائی شديد همراه بوده است.

جزئيات دسترسی پژوهشگران به اسناد آرشيو هنوز روشن نشده است.

بلژيک، بريتانيا، فرانسه، آلمان، يونان، اسرائيل، ايتاليا، لوکزامبورگ، هلند، لهستان و آمريکا در سرويس بين المللی رديابی را تشکيل ميدهند.

XS
SM
MD
LG