لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۸

امروز محاکمه صدام حسين از سر گرفته ميشود


امروز دوشنبه در بغداد قرار است که پس از يک هفته تنفس محاکمه صدام حسين و هفت نفر همکاران وی به اتهام جنايات عليه بشريت از سر گرفته شود.

در چند جلسه پيشين دادگاه دادستانان شهود و مدارکی به دادگاه ارائه کردند که متهمين را به قتل ١٤٨ تن از شيعيان در سال ١٩٨٢ در دهکده دوجيل، مرتبط ميکرد.

قرائت رسمی اتهامات بر عليه متّهمين قرار است امروز ارائه شود که پس از آن وکلای مدافع بتوانند شروع به ارائه دفاعيات و از جمله فرا خواندن اولين شاهدان خود کنند.

در عرصه سياسی قانونگزاران عراق به تلاش های خود برای دست يافتن یه يک مصالحه جهت پايان دادن به بن بست تشکيل دولت جديد، مشغولند. سياستمداران شيعه، سنّی، و کرد بر سر آنکه چه کسانی وزارتخانه های پر قدرت نفت، دفاع، و کشور را عهده دار شوند، مشغول جرّ و بحث هستند.

نوری المالکی نخست وزير منصوب شده عراق فقط يک هفته ديگر فرصت دارد کابينه خود را معرفی کند پيش از آنکه جلال طالبانی رئيس جمهوری عراق حق آنرا داشته باشد که فرد ديگری را برای مقام نخست وزيری نامزد کند.

آمريکا گفته است که تشکيل دولت متحد عراق برای پايان دادن به خشونت فرقه ای و حملات ستيزه جويان که دستکم ٣٣ نفر را در روز يکشنبه به هلاکت رساند، اساسی است.

XS
SM
MD
LG