لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۰

افزايش ارزش برابری واحد پول چين در برابر دلار


چين برای اولين بار ارزش برابری «يوآن »، واحد پولی خود را در برابر هر دلار آمريکا به کمتر از هشت يوآن تغيير داد.

روز دوشنبه در مبادلات ارزی شانگهای، ارزش «يوآن » در برابر هر دلار آمريکا به بالاترين ميزان خود پس از ارزش يابی مجدد سال گذشته چين رسيد.

در مبادلات ارزی روز جمعه گذشته، ارزش برابری «يوآن» در برابر هر دلار آمريکا معادل با هشت مميز هشتاد دو هزارم «يوآن» بود ولی در نخستين داد وستدهای روز دوشنبه هر دلار آمريکا در مقابل هفت مميز نهصد و نود هشت هزارم «يوآن» داد و ستد شد.

چين ده ماه پيش، پس از يازده سال، ارزش واحد پولی خود را دو درصد در برابر هر دلار امريکا افزايش داد که در طی ده ماه گذشته نيز با روندی بسيار کند چين به ارزش واحد آن افزوده است.

وزارت خزانه داری آمريکا بارها از سياست های مبادلات ارزی چين و از روند کند افزايش ارزش «يوآن» شکايت کرده است و ميگويد ارزش کنونی «يوآن» بيست تا چهل در درصد پائين تر از زمانی است که ارزش "يوآن" در برابر ارزهای عمده ساير کشورها توسط بازار آزاد تعيين شود.

«چارلز شومر»، عضو هيئت بازرگانی آمريکا در مذاکرات تجاری آمريکا و چين در پکن، ميگويد چين با پائين نگهداشتن ارزش واحد پولی خود قادر است توليدات خود را ارزانتر از اجناس آمريکائی به بازارهای جهانی عرضه کند.

بگزارش روز جمعه گذشته چين، مازاد موازنه تجارت خارجی چين با آمريکا تنها در ماه گذشته ده ميليارد دلار بود که پانزده درصد نسبت به ماه مشابه خود در سال گذشته افزايش نشان ميدهد.

XS
SM
MD
LG