لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۴

چين از بالاترين مازاد موازنه ارزی در جهان برخوردار است


بانک جهانی ميگويد با افزايش صادرات، اقتصاد چين در سه ماه اول سال جاری بيش از آنچه انتظار ميرفت رشد کرده است.

بانک جهانی ميافزايد چنانچه چين کنترل بيشتری در مورد سياست های مالی خود بويژه در زمينه اعتبار و سرمايه گذاری بعمل آورد از رشد بی رويه اقتصادی چين کاسته خواهد شد.

بانک جهانی قبلاً رشد اقتصادی چين را در سال جاری نه مميز يک دهم درصد پيش بينی کرده بود اما در تجديد نظر اخير خود رشد اقتصادی آن کشور را نه مميز پنج دهم در صد برآورد کرده است.

بانک جهانی ميگويد رشد اقتصادی چين ناشی از رشد صادرات اين کشور است. چين از بالاترين مازاد موازنه ارزی در جهان برخوردار است و مازاد موازنه ارزی آن کشور بالغ بر هشتصد و هفتاد و پنج ميليارد دلار ميشود.

کارشناسان اقتصادی بانک جهانی ميگويند افزايش شديد ميزان نقدينگی در چين باعث ايجاد مشکلات اقتصادی، مانند رشد شديد تورم و بالا رفتن بی رويه بهای مسکن، خواهد شد.

"لوئيس کوس" اقتصاددان ارشد بانک جهانی در اقتصاد چين ميگويد برای جلوگيری از رشد نقدينگی، چين بايد با بالابردن نرخ بهره های بانکی از ميزانه عرضه پول به بازار بکاهد.

دوم آنکه با افزايش ارزش "يوآن"، واحد پولی چين، مازاد موازنه ارزی چين را کاهش دهد.

و سرانجام با بالا بردن ميزان مصرف داخلی از جمله آموزش و پرورش، بيمه درمانی، بيمه های اجتماعی، و ارائه کمکهای مالی به بخش خدماتی بجای بخش صنعتی از ميزان نقدينگی کشور بکاهد.

XS
SM
MD
LG