لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۰

گزارشات مبنی بر احتمال غنی سازی درجه بالای اورانيوم در مرکز اتمی لويزان


ديپلمات ها می گويند بازرسان بين المللی رگه هائی از اورانيوم بسيار غنی شده در يک مرکز سابق پژوهشی در ايران پيدا کرده اند، که می تواند حاکی از کوشش پنهانی تهران برای فراهم آوردن اين ماده به منظور ساختن اسلحه باشد.

خبرگزاری ها به نقل از ديپلمات ها می گويند با اين حال هنوز لازم است ماهيت يافته های بازرسان در آزمايش های لابراتواری تائيد شود.

منابع گفتند امکان دارد توضيحات ديگری نيز برای يافتن رگه های اورانيوم غنی شده وجود داشته باشد، که تجهيزات آلوده خريداری شده از خارج ممکن است از آن جمله باشد. اما مقامات جمهوری اسلامی غنی سازی اورانيوم در مرکز اتمی در لويزان را گزارش نکرده بودند.

روز جمعه حميد رضا آصفی سخنگوی وزارت خارجه ايران گزارش های خبری در اين باره را بی اهميت خواند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد اگر گزارش ها درست باشد، معلوم می شود که ايران با آژانس بين المللی انرژی اتمی صادق نبوده است.

در خبری ديگر، کوفی عنان دبير کل سازمان ملل متحد بار ديگر از آمريکا خواسته است در مذاکرات مستقيم با ايران در ارتباط با برنامه اتمی آن، به کشورهای اروپائی ملحق شود.

آمريکا از شرکت در چنين مذاکراتی خودداری کرده، اما به متحدان اروپائی خود فرصت داده است ايران را به متوقف ساختن تمام فعاليت های غنی سازی اورانيوم تشويق کنند.

XS
SM
MD
LG