لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۴۰

موسوی همزمان با انتقال به زندان امنيتی ميگويددراعتراف به تقصير دروغ گفته است


زکريا موسوی،معترف به همدستی در توطئه حملات تروريستی يازدهم سپتامبر، برای گذراندن دوران محکوميت حبس ابد به يک زندان تحت مراقبت های شديد امنيتی منتقل شده است.

مقامات آمريکائی ميگويند موسوی روز جمعه از زندانی موقت در الکساندريای ويرجينا به زندان فلورنس در کلورادو فرستاده شد. اين زندان محل گذراندن دوران محکوميت تروريست هائی محلی نظير تئودور کاژينسکی، معروف به Unabomber، و رمزی يوسف طراح بمب گذاری سال ۱۹۹۳ در مرکز جهانی تجارت است. ريچارد ريد، تروريست گيرافتاده ای که مواد منفجره را در کفش خود پنهان کرده بود، و به Shoebomber شهرت يافت، نيز در همين زندان است.

موسوی که تبعه فرانسه و مراکشی تبار است، و مدعی بود که با ريچارد ريد مرتبط بوده است، هفته پيش برای نقش خود در حملات يازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ به حبس ابد محکوم شد.

او سال گذشته در شش مورد اتهامات حاکی از همدستی در توطئه چينی تروريستی خود را مقصر معرفی کرده بود.

وی قرار است بيست و سه ساعت از شبانه روز را در سلول انفرادی بگذراند، و از شانس بخشيده شدن يا کوتاه شدن دوران محکوميت حبس ابد نيز برخوردار نيست.

هيات منصفه ای که وی را سزاوار مجازات مرگ تشخيص داده بود، سرانجام با اختلاف يک رای، مجازات حبس ابد را برای وی توصيه کرد.

موسوی که درخواست استيناف کرده است به رئيس دادگاه گفت اعتراف وی به تقصير دروغ بود، و اکنون که ميداند می تواند از محاکمه ای منصفانه برخوردار شود خواستار آن است که دوباره محاکمه شود. رئيس دادگاه اين درخواست موسوی را رد کرده است و ميگويد قانون اجازه نميدهد متهمی که اعتراف به تقصير ميکند، پس از شنيدن حکم محکوميت و مجازات خود، اعتراف به تقصير را پس بگيرد.

XS
SM
MD
LG