لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۷

گفتار روز: کمک رسانی به فلسطينيان در بحث گروه چهارگانه


نمايندگان آمريکا، اتحاديه اروپا، سازمان ملل متحد، و روسيه- گروهی که معروف به گروه ۴ گانه شده است- در اجلاس اخير خود، مساله کمک رسانی به فلسطينيان را مورد بحث قرار داد.

کوفی عنان، دبير کل سازمان ملل متحد، می گويد، گروه ۴گانه در اجلاس خود مساله تداوم تعهد خود را نسبت به تشکيل ۲ کشور جداگانه و مستقل فلسطين و اسراييل، بطوريکه در نقشه راهنمای صلح خاورميانه، معروف به "نقشه راه" مندرج است، مورد تاکيد قرار داد.

آقای عنان گفت، گروه۴ گانه نگران آن است که حکومت خودگردان فلسطينيان تا کنون از متعهد ساختن خود نسبت به اصول عدم خشونت، شناسايي اسراييل، و پذيرش قرار دادها و تعهدات پيشين، از جمله پذيرش «نقشه راهنمای صلح خاورميانه» سر باز زده است.

هنگامی که " حماس" که يک سازمان تروريستی است، برنده انتخابات پارلمانی ماه ژانويه گذشته شد، گروه ۴گانه اعلام کرد که کشورهای کمک دهنده بايد از اهداء کمکهای مستقيم خود به حکومت خودگردان فلسطينی امتناع ورزند، مگر آنکه حکومت خودگردان به اين اصول عمل کند:

۱. حکومت خودگردان تروريسم را نفی کند،

۲. حکومت خودگردان موجوديت اسراييل را برسميت بشناسد،

۳. حکومت خودگردان کليه قراردادها و تعهدات پيشين حکومت خودگردان، از جمله « نقشه راهنمای صلح خاورميانه» را بپذيرد. سازمان «حماس» تا بحال، از پذيرش اصول مشروحه خودداری کرده است. با اينهمه، گروه ۴ گانه تشکيلات ويژه ای بنام « مکانيسم موقت بين المللی» بوجود آورده است، تا به اين وسيله، بدون اينکه با حکومت خودگردان فلسطينيان تماسی داشته باشد، کمکهای خود را به فلسطينيان برساند.

کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا می گويد تشکيلات ويژه، جنبه موقت دارد، و در عرض سه ماه، اهميت و تاثير برنامه، مورد مطالعه و بررسی قرار خواهد گرفت.

خانم رايس می گويد:« هدف اين نيست که مسيوليت تامين نيازمنديهای مردم فلسطينی، از حکومت خودگردان، به جامعه بين المللی منتقل گردد. بلکه، هدف، کمک به مردم فلسطينی است بنوعی که دچار محروميت نشوند و از بروزيک بحران انسانی ممانعت بعمل آيد. هدف، اينست.»

خانم رايس، در يک بيانيه کتبی می گويد، آمريکا، مبلغ ۱۰ مييليون دلار بصورت کمکهای پزشکی، دارويي و وسايل درمانی، به فلسطينيانی که از لحاظ دارو و وسايل پزشکی در مضيقه قرار دارند، اهداء کرده است.

خانم رايس می افزايد، آمريکا، کماکان در جستجوی راههای کمک به فلسطينيان خواهد بود، اما، دولت ايالات متحده، به حکومت تحت رهبری " حماس"، که از دعوت گروه 4گانه و قاطبه جامعه بين المللی، برای نفی تروريسم و الحاق به صلح طلبان، سر باز می زند، کمک نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG