لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۶

درگذشت فلويد پاترسون قهرمان پيشين مشتزنی جهان


فلويد پاترسون Floyd Patterson، قهرمان پيشين مشتزنی جهان در سنگين وزن در منزل مسکونی اش در نيويورک درگذشت. پاترسون که ۷۱ سال داشت دچار بيماری فراموشی و نيز سرطان شده بود.

او که برای بکس در سنگين وزن جثه کوچکی داشت در سال ۱۹۵۲ مدال طلای المپيک در رده ميان وزن را در رُم کسب کرد. در سال ۱۹۵۶ و در حاليکه ۲۱ سال داشت جوانترين مردی بود که عنوان قهرمانی سنگين وزن را با ناک اوت کردن " آرچی مور" در پنج دور کسب کرد.

پاترسون در سال ۱۹۵۹ در مسابقه ای با اينگمار يوهانسون بکسور سوئدی عنوان قهرمانيش را از دست داد. مشتزن آمريکائی در روند سوم مسابقه با يوهانسون هفت بار ناک دان شد و يکسال پس از آن با ناک اوت کردن يوهانسون نخستين بکسور حرفه ای شد که بار ديگر عنوان قهرمانی بکس جهان در سنگين وزن را کسب کرد.

در سال ۱۹۶۲، سونی ليستون عنوان قهرمانی را از او گرفت و پاترسون آنچنان خجالت زده شده بود که در حاليکه عينک سياه به چشم و ريش مصنوعی بصورت گذاشته بود، پارک Comiskey در شيکاگو ترک کرد. ليستون يکسال بعد بار ديگر در روند نخست مسابقه دو بکسور، پاترسون را ناک اوت کرد.

پاترسون دوبار ديگر تلاش کرد که عنوان قهرمانی سنگين وزن را کسب کند ولی هر دو بار در سال ۱۹۶۵ در برابر محمدعلی و در سال ۱۹۶۸ در مسابقه اش با جيمی اليس شکست خورد. او در سال ۱۹۷۲ و با ۵۵ پيروزی، ۸ شکست، يک تساوی و ۴۰ ناک اوت از بکس حرفه ای بازنشسته شد.

در سال ۱۹۹۱ نام پاترسون در دفتر مشاهير بين المللی بوکس جهان ثبت شد.

XS
SM
MD
LG