لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۹

ايران لفاّظی ضد غربی را ادامه ميدهد


ايران، به لفّاظی ضد غربی خود در ميانه تلاش های جديد ديپلوماتيک برای حل اختلاف ناشی از برنامه اتمی جمهوری اسلامی ادامه ميدهد.

محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران ميگويد اين بحران اتمی فقط تبليغاتی روانی است که با هدف تهديد کشور او انجام ميگيرد.

آقای احمدی نژاد امروز، جمعه، در ديداری با مدرّسين اسلامی در جاکارتا پايتخت اندونزی ، همچنين احتمال اقدامی نظامی عليه ايران بر سر مسئله اتمی را رد کرد.

آمريکا و متحدان اروپائی اش خواستار يک قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد هستند که ايران را مکلّف کند برنامه غنی سازی اورانيوم را کنار بگذارد و در غير اينصورت با تحريم های تنبيهی مواجه شود.

اعضای اصلی شورای امنيت در هفته ای که گذشت موافقت کردند پيگيری قطعنامه را به تعويق بياندازند تا به اتحاديه اروپا برای چاره جوئی وقت بيشتری داده شود.

بريتانيا، فرانسه و آلمان با پشتيبانی آمريکا مجموعه ای از مشوّق هائی را برای ايران تدارک می بينند که ايران در ازای آنها بايد جاه طلبی های اتمی را کنار بگذارد.

انتظار ميرود اين مجموعه ظرف چند هفته آينده به تهران عرضه شود.

محمد البرادعی رئيس آژانس بين المللی انرژی اتمی ضمن استقبال از تلاش های اروپا از هر دو طرف خواسته است برای پايان بخشيدن به بحران مصالحه کنند.

آمريکا و اکثريتی در غرب به ايران در مورد برنامه ريزی برای توليد تسليحات اتمی ظنين اند. ايران ميگويد برنامه اتمی اش غير نظامی و برای توليد برق است .

XS
SM
MD
LG