لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۱

طرفداران دموکراسی از پليس مصر کتک خوردند


در مصر، پلیس ضد شورش تظاهرکنندگان طرفدار دمکراسی را کتک زده و باز داشت کرده است. آنها به حمایت از قضاتی که به دلیل تقلبی توصیف کردن انتخابات پارلمانی سال پیش با یک عمل انضباطی روبرو هستند، دست به راه پیمائی زده بودند.

خبرنگار صدای امریکا که در صحنه تظاهرات در قاهره حضور داشت می گويد ماموران معترضین و خبرنگاران را به داخل وانت های پلیس کشاندند و کتک زدند. به گفته او، پلیس فیلمبردار شبکه تلویزیونی الجزیره را کتک زد و نوارهای اورا ضبط کرد. شماری از تظاهر کنندگان نیز دستگیر شدند، اما تعداد آنها معلوم نیست.

هزاران نفر از نیروهای امنیتی خیابان های منتهی به دادگاهی را که قرار بود به اتهام قضات بپردازد، محاصره کردند. دو قاضی از حضور در جلسه، که هفته آینده از سر گرفته خواهد شد، خودداری کردند. یکی از آنها می گوید تا پلیس معترضین بازداشت شده را آزاد نکند، او در جلسات دادگاه حاضر نخواهد شد.

وزارت امور خارجه آمریکا نسبت به گزارش هائی که در مورد سرکوب خشونت بار تظاهرات طرفداران دمکراسی به وسیله هزاران پلیس ضد شورش در قاهره می رسد، نگرانی عمیق خود را ابراز داشته است.

وزارت امور خارجه در بیانیه ای از دولت مصر خواست اجازه دهد تظاهرات مسالمت آمیز برگزار شود، و گفت واشنگتن از گزارش هائی که در باره خشونت و بازداشت معترضین می رسد ناراحت است.

XS
SM
MD
LG