لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۰

پرزيدنت بوش: هدف آمريکا ممانعت از تبديل شدن برنامه اتمی ايران به تو ليد سلاح اتمی است


رئيس جمهوری آمريکا می گويد ، هدف آمريکا ممانعت از تبديل شدن برنامه اتمی ايران به برنامه توليد سلاحهای اتمی است .

رئيس جمهوری آمريکا می گويد ، در مورد صدام حسين ابزار ديپلماسی در وادار کردن رهبر عراق برای پيروی از خواستهای بين المللی ، با شکست مواجه شد . امّا ، به گفته رئيس جمهوری آمريکا ، اين بار تلاشهای ديپلماتيک برای حل و فصل مسأله ايران ، ممکن است موفق گردد .

پرزيدنت بوش می گويد ، نخستين گزينه ای که به عقيده من ، در مورد ايران ، موفق خواهد شد ، گزينه ديپلماسی است . نظر من اين است که از راه ديپلماسی ، ما ، در اين کار موفق خواهيم شد .

رئيس جمهوری آمريکا زمانی در مورد برنامه های اتمی ايران به اظهار نظر می پردازد که شورای امنيت سازمان ملل متحد ، سخت ، سرگرم يافتن بهترين وسيله ممکن ، برای وارد آوردن فشار بر ايران است .

در اين ميان ، بنا بر گزارشها ، چين و روسيه ، کماکان ، با هرگونه برنامه وضع تحريم عليه ايران مخالفند .

پرزيدنت بوش می گويد ، کار ديپلماسی با ايران را به ديپلماتهاواگذار می کند تا ، به طور خصوصی و پنهان از ديد جهانيان به کار مذاکره و تماس و بده بستانهای معمول ادامه دهند . رئيس جمهوری آمريکا تصديق کرد که ممکن است ميان کشورهای عضو دائم شورای امنيت ، در مورد شيوه مقابله با مسأله اتمی شدن ايران ، اختلاف نظر وجود داشته باشد ، امّا آنچه که مورد توافق همگان است اين است که نبايد اجازه داد رژيم اسلامی ايران به قابليت توليد سلاحهای اتمی دست يابد .

پرزيدنت بوش می گويد ، نخستين گام در جهت يک ديپلماسی سنجيده اين است که کشورهای گوناگون را در اطراف ، يک هدف واحد متحد سازيم و آن هدف نيز اين است که بايد از ايجاد قابليت در ميان رژيم اسلامی ايران ، برای توليد سلاحهای اتمی ، ممانعت به عمل آيد .

پرزيدنت بوش می گويد ، با سخت کوشی و تلاش مداوم ، کشورهائی که با مسأله اتمی شدن ايران سر و کار دارند ، متحد و پيوسته به يکديگر ، باقی خواهند ماند .

رئيس جمهوری آمريکا می افزايد ، همه کشورها از خطری که از جانب ايران مسلح به سلاحهای اتمی ، متوجه جهان خواهد شد ، به خوبی با خبرند و پی آمدهای يک چنين خطری را کاملاً درک می کنند .

رئيس جمهوری آمريکا ، هشدار می دهد که تهران نيز بايد عواقب سرپيچی های مداوم خود را درک کند . پرزيدنت بوش می گويد ، ايران بايد بداند که در جهان تنها خواهد ماند . ايران بايد بداند که قسمت اعظم جهانيان نيز ، با کشورهائی که وارد درمذاکرات جاری هستند ، نظر مشترکی دارند .

پرزيدنت بوش ، در سخنان روز سه شنبه خود ، هيچ اشاره ای به نامه محمود احمدی نژاد ، رئيس جمهوری اسلامی ايران نکرد . در اين نامه ۱۸ صفحه ای ، که خطاب به رئيس جمهوری آمريکا است و از طريق سفارت سويس در تهران برای مقامات آمريکائی ارسال گرديده است هيچ اشاره مستقيمی به بن بست موجود در مورد برنامه های اتمی ايران ، نمی شود . مقامات دولت بوش ، بی درنگ نامه رئيس جمهوری اسلامی را رد کرده اند و اعلام کرده اند که رئيس جمهوری اسلامی ، نبايد در انتظار پاسخ رسمی آمريکا باشد .

XS
SM
MD
LG