لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۴

گفتار روز: پرزيدنت بوش، تهديد رئيس جمهور ايران را جدی می داند


در حاليکه شورای امنيت سازمان ملل متحد سرگرم رسيدگی به برنامه هسته ای ايران است، جورج بوش رئيس جمهور آمريکا ميگويد بيشتر کشورهای جهان نگران يک سلسله مسائل مربوط به حکومت ايران هستند.

پرزيدنت بوش در سخنانی در کميته يهوديان آمريکا گفت: " نگرانی ما به اين دليل است که رژيم جمهوری اسلامی ايران ملت خود را سرکوب ميکند، به تروريسم کمک ميکند، منطقه را بی ثبات ميکند، اسرائيل را تهديد ميکند، و با بلند پروازيهای خود برای توليد جنگ افزار هسته ای جهان را به چالش ميگيرد.

آمريکا به تلاشهای خود برای متحد کردن کشورهای دنيا به منظور مقابله با اين تهديدها ادامه خواهد داد."

پرزيدنت بوش با اشاره به شعار های ستيزگرانه محمود احمدی نژاد نسبت به اسراييل ميگويد "بايد گفته های احمدی نژاد را جدی گرفت....سخنان او تهديد جدی بشمار ميرود." پرزيدنت بوش اضافه ميکند: " اگر احمدی نژاد در نظر دارد کشوری را نابود کند، طبعاً به نابودی کشورهای ديگر نيز دست خواهد زد؛ به همين جهت اين تهديدی است که بايد با آن مقابله شود."

پرزيدنت بوش ميگويد : " در اين بُرهه زمانی همه کشورهای جهان بايد دست بدست هم دهند، و با ايران مقابله کنند؛ تا اگر کشور ديگری نيز فکر تهديد را به خود راه دهد، بداند که با واکنش قاطعی روبرو خواهد شد.... گزينه نخست من برای حل اين مسأله عبور از راههای ديپلماتيک است ؛ اما گزينه های ديگر نيز در اختيار ما است.

پرزيدنت بوش اضافه کرد در جبهه ديپلماسی پيشرفتهايی حاصل شده است.

پرزيدنت گفت: "اولين هدف ما رسيدن به يک منظور مشترک است. هدف مشترک بين ما آمريکاييان، متحدين اروپايی ، روسيه و چين جلوگيری از مسلح شدن ايران به سلاح هسته ای است."

پرزيدنت بوش ميگويد ايالات متحده آمريکا کماکان به دولت ايران فشار وارد خواهد آورد تا به تعهدات بين المللی خود و به قطعنامه های سازمان بين المللی انرژی اتمی عمل کند. پرزيدنت بوش اضافه کرد ايالات متحده آمريکا با مردم ايران سرجنگ ندارد. پرزيدنت بوش در اين زمينه گفت: آمريکا به ملت ايران احترام ميگذارد و با نظر ستايش به ايران مينگرد. ما به فرهنگ و تاريخ ايران ارج مينهيم. ما حق مردم ايران را در انتخاب آينده خود و دستيابی به آزادی حق مسلم و درخور احترام ميدانيم. "

پرزيدنت بوش ميگويد " آمريکا چشم به راه روزی است که ملت ما بتواند به صورت نزديکترين دوست ايران دموکرات و آزاد در آيد" .

XS
SM
MD
LG