لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۴

نامه محمود احمدی نژاد به جورج بوش رئيس جمهوری آمريکا


دولت ایران می گوید محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری در نامه ای به رئیس جمهوری آمریکا آنچه را " راه حل های جدیدی" برای تنش های جاری بین تهران و واشنگتن می نامد، پیشنهاد کرده است.

غلامحسین الهام، سخنگوی دولت، روز دوشنبه در تهران گفت احمدی نژاد راه های جدیدی را برای بیرون آمدن از وضعیت آسیب پذیر فعلی جهان پیشنهاد می کند. الهام جزئیاتی ارائه نداد و به اختلاف بین المللی جاری بر سر برنامه اتمی ایران اشاره نکرد.

در واشنگتن، استیفن هادلی، مشاور امنیت ملی آمریکا، پیشتر گفت او از نامه رئیس جمهوری ایران بی اطلاع است. با این حال، در تکرار موضع آمریکا گفت ایران باید غنی سازی اورانیوم را متوقف سازد و یاد آور شد که دولت بوش برای مسلم ساختن انجام آن، به همکاری با متحدان خود ادامه خواهد داد.

جان نگروپونته رئیس سازمان های اطلاعاتی آمریکا نیز گفت زمان ارسال نامه ممکن است کوششی برای تغییر کانون توجه شورای امنیت باشد.

تهران می گويد نامه احمدی نژاد ار طریق سفارت سوئیس، حافظ منافع آمریکا در ایران، فرستاده شده است. عقیده بر این است که در بیش از یک ربع قرن، این نخستین بار است که یک رئیس جمهوری ایران نامه ای برای کاخ سفید فرستاده است.

روز دوشنبه پس از آنکه تهران گفت خواستار راههايی برای کاهش تنش ها با ايالات متحده آمريکا درباره برنامه هسته ای ايران است، بهای نفت خام به کمترين سطح آن در سه هفته گذشته رسيد.

در این میان قرار است بعد ازظهر امروز به وقت شرق آمریکا، وزیران امور خارجه پنج عضو دائمی شورای امنیت به اضافه آلمان، در جلسه ای در نیویورک در باره مساله اتمی ایران بحث کنند.

XS
SM
MD
LG