لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۵

آمريکا ميگويد هدف تنبيه مردم ايران نيست


شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا ميگويد در هر گامی که برای مقابله با تهديدها و خطرات برنامه اتمی ايران برداشته شود، تنبيه مردم ايران هدف نيست ، بلکه هدف وادار ساختن رژيم تهران به تغيير در رفتار و موضعی است که عليه جامعه بين المللی اتخاذ کرده است.

آقای مک کورمک اين موضوع و چند موضوع ديگر مرتبط با برنامه اتمی ايران را در ميز گردی که اخيرا با خبرنگاران وسائل ارتباطات جمعی در واشنگتن داشت، در پاسخ به سئولات آوی داويدی خبرنگار بخش فارسی صدای آمريکا مطرح ساخت.

آقای مک کورمک در پاسخ به اين سئوال که واکنش آمريکا به اظهارات اخير آيت الله علي خامنه اي رهبر ارشد در ايران در مورد آمادگي جمهوري اسلامي براي انتقال تجربه، دانش و تکنولوژي اتمي خود به ديگران چيست؟ گفت اين سخنان، و اظهاراتی ديگر نظير نابود کردن اسرائيل، که نمايانگر گرايش رژيم جمهوری اسلامی است، بسيار نگران کننده است. رژيم ايران سعي ميکند با اين حرفها جامعه بين المللي را اِرعاب کند ، ولي جامعه بين المللي و آمريکا مرعوب نخواهند شد.

آقای مک کورمک گفت ما در شورای امنيت از صدور قطعنامه ای در مورد ايران بر اساس فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد جانبداری ميکنيم و در صورتی که اين خواست عملی نشود، برای زير فشار گذاشتن تهران به تغيير در رفتار و کردار خود راههای ديپلماتيک ديگري نيز وجود دارد که آنها را دنبال خواهيم کرد .

سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا گفت اطمينان دارد که مردم ايران خواهان منزوي شدن نيستند، و رژيم نيز نمي تواند نظير کره شمالي مردم را در انزوا بگذارد. آقای مک کورمک گفت مردم ايران به خارج از کشور مسافرت مي کنند، برنامه هاي ماهواره اي را می بينند ، و به روابط با خارج علاقه مند هستند. ما نيز خواهان چنين تماس هائي با مردم ايران هستيم.

سخنگوي وزارت خارجه آمريکا تاکيد کرد در هر گامي که در آينده برداشته شود ، هدف، تنبيه مرم ايران نيست بلکه هدف آن است که رژيم با توجه به خواست ها و نگرانی های جامعه بين المللی رفتار و کردار خود را عوض کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت به اعتقاد او رژيم جمهوري اسلامي حقايق را از مردم ايران پنهان مي کند و راه حل های پيشنهادی جامعه بين المللي را با مردم ايران مطرح نکرده است. سخنگوي وزارت خارجه آمريکا افزود سوال اين است که مردم ايران در صورت آگاهي از اين پيشنهادات چه واکنشی نشان ميداند و چگونه عمل مي کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا تهديد های رهبران جمهوري اسلامي در ارتباط با سناريوهای احتمال حمله نظامي ايران به اسرائيل در واکنش به احتمال حمله آمريکا به ايران را تهديدهائي بسيار جدي توصيف کرد و گفت ما نمی توانيم در مقابل اين تهديدها، بويژه وقتي که با اظهارات رئيس جمهوری ايران در مورد نابودي مردم کشوری ديگر همراه و همزمان باشد نگران نباشيم .

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا گفت به اعتقاد او قصد رژيم از چنين اظهاراتي،تحريک،و سوء استفاده از احساسات ملي مردم ايران است.

XS
SM
MD
LG