لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۸

رسانه های روسيه سخنان معاون رئيس جمهوری آمريکا را شروع جنگ سرد دوم ناميدند


سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه از اظهار نظر راجع به گمانه زنی های رسانه های گروهی مسکو پیرامون انتقادهای شدید معاون رئیس جمهوری آمریکا از روسیه خودداری کرد. رسانه های گروهی روسیه سخنان دیک چينی را سرآغاز جنگ سرد دوم نامیدند.

روزنامه کامرسانت روسیه گفته های دیک چينی معاون رئیس جمهوری آمریکا را با سخنان وینستون چرچیل نخست وزیر سابق بریتانیا در سال ۱۹۴۶ ، که با عنوان دادن " پرده آهنین" به شوروی سابق جنگ سرد را آغاز کرده بود، مقایسه کرده است.

لاوروف پیرامون این مقایسه اظهار نظری نکرد، اما گفت شرکت کنندگان در اجلاس لیتوانی، که دیک چينی در آن سخنرانی کرده بود، علیه یک کشور خاص متحد شده بودند. وی در این باره توضیحی نداد.

چينی به رهبران ۹ کشور زیر سلطه کمونیسم سابق، که در اجلاس شرکت کرده بودند، گفت حکومت روسیه "بنحوی غیرعادلانه و ناشایسته " حقوق بشر شهروندان خود را محدود ساخته است. در مسکو، سخنگوی کرملین اظهارات چينی را غیر قابل تصور خواند.

آقای چينی، روز جمعه نیز در "آستانه" پایتخت قزاقستان گفت؛ سخنانش تلاشی بود برای روشن ساختن این موضوع که روسیه تا چه حد از گسترش دموکراسی در اروپای شرقی جلوگیری میکند.

XS
SM
MD
LG