لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۸

اهود اولمرت برای جلب حمايت دولت آمريکا از واشنگتن ديدار خواهد کرد


مقامات اسرائیل اعلام کردند اهود اولمرت، در تلاش برای جلب حمایت دولت آمریکا نسبت به طرح جدید مرزبندی آن کشور تا سال ۲۰۱۰، اواخر ماه جاری مسیحی از ایالات متحده دیدار خواهد کرد. مقامات اسرائیل روز جمعه گفتند هنوز برنامه رسمی دیدار مشخص نشده است، اما آقای اولمرت در نظر دارد با پرزیدنت بوش ملاقات و پیرامون اصول کلی طرح با وی گفتگو کند.

اهود اولمرت میگوید اسرائیل آماده است از بخشی از کرانه باختری خارج شود و مرزهای خود را با یا بدون موافقت فلسطینیان تعیین کند.

محمود عباس، رئیس جمهور فلسطینی، که با اقدام یکجانبه اسرائیل مخالف است، روز جمعه تلفنی به آقای اولمرت بخاطر تشکیل دولت جدید اسرائیل تبریک گفت، و مصرانه از او خواست گفتگوهای صلح خاورمیانه را از سر بگیرد. آقای اولمرت گفته است از سرگیری مذاکرات صلح خاورمیانه بعید بنظر میرسد؛ زیرا دولت به رهبری حماس کمر به نابودی اسرائیل بسته است.

ملک عبدالله پادشاه اردن نیز روز جمعه تلفنی با آقای اولمرت گفتگو کرد.

روز پنجشنبه آقای اولمرت پیش از مراسم تحلیف به پارلمان اسرائیل گفت اسرائیل در طرح جدید مرزبندی کشور باید خود را از شهرکهای دور افتاده کرانه باختری رها سازد؛ اما چند شهرک بزرگی که مسکن دهها هزار نفر اسرائیلی است باید نگهداری شوند.

XS
SM
MD
LG