لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۶

اولمرت ميگويد مرزهای اسرائيل عوض خواهد شد


ايهوت اولمرت نخست وزير آتی اسرائيل ميگويد مزرهای آتی کشورش با مرزهای کنونی آن تفاوتی اساسی خواهد داشت.

آقای اولمرت اين ديدگاه را امروز، پنجشنبه، در يک سخنرانی در پارلمان برای قانونگزارانی تشريح کرد که انتظار ميرود دولت جديد ائتلافی او را تائيد کنند.

آقای اولمرت گفت اسرائيل در چارچوب برنامه ای که وی برای بازنگاری مرزهای اسرئيل تا سال ۲۰۱۰ تدارک ديده است ضرورت دارد که خود را از يهودی نشين های پراکنده در کرانه غربی رها کند. با اينحال آقای اولمرت گفت وی مصمم است چند بلوک بزرگ يهودی نشين را که محل سکونت هزاران اسرائيلی است حفظ کند.

آقای اولمرت همچنين گفت ايران نابودی اسرائيل را هدفی برای خود ساخته است اما اسرائيل می تواند در مقابل هرگونه تهديدی از خود دفاع کند.

محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران خواستار نابودی اسرائيل شده است.

آقای اولمرت گفت وی مايل است با فلسطينيان برای ترسيم مرزهای اسرائيل در چارچوب طرح صلح موسوم به نقشه راه همکاری کند، اما اگر از اين طريق نتيجه ای حاصل نشد برای اقدامی يکجانبه نيز اماده شده است.

محمود عباس رئيس حکومت خودمختار فلسطينی از آقای اولمرت خواستار ازسرگيری مذاکرات صلح شده است.

مقامات اسرائيلی ميگويند آقای اولمرت احتمالا ظرف چند هفته آينده با آقای عباس ملاقات خواهد کرد. اما به گفته آنها ازسر گيری مذاکرات صلح بعيد بنظر ميرسد زيرا دولت تحت رهبری حماس حاضر نيست اسرائيل را به رسميت بشناسد و خشونت را تقبيح کند.

حزب ميانه رو کاديمای آقای اولمرت در انتخابات پارلمانی ماه مارس بيشترين تعداد کرسی ها را کسب کرد اما بحدی نبود که بتواند اکثريت را هم کسب کند. کاديما با مشارکت احزاب ديگر از جمله حزب کاملا مذهبی شاس يک دولت ائتلافی تشکيل داده است. رهبران شاس در مورد حمايت از طرح خروج از کرانه غربی ابراز شک و ترديد کرده اند.

XS
SM
MD
LG