لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۰

فرماندار الانبار در عراق از يک حادثه انفجار جان بدر برد


مقامات در عراق می گويند فرماندار الانبار، خطرناکترین استان، از حادثه انفجار بمبی در نزدیکی کاروان اتومبیل های حامل و همراهانش جان بدر برد و فقط جراحات مختصری برداشت.

بمب روز سه شنبه زمانی که فرماندار عازم دفتر کار خود در رمادی بود منفجر شد. در این حادثه سه نفر از محافظان او جانسپردند و چهار نفر دیگر مجروح شدند.

در این میان، وزارت امور خارجه آلمان می گويد دو مهندس آلمانی که ژانویه گذشته در شهر باجی در عراق به گروگان گرفته شدند، آزاد شده اند.

ارتش آمریکا می گويد نیروهای ائتلاف در جریان تیراندازی در یک خانه امن در شمال غربی بغداد، ۱۰ شورشی را کشته اند. اطلاعیه ارتش حاکی است سربازان بامداد سه شنبه در حالی که ساکنان خانه، از جمله یک محافظ در خواب بودند، به آن نزدیک شدند. اطلاعیه اضافه می کند چندین قبضه تفنگ، مهمات و مواد منفجره در محل کشف شد.

در بغداد، در انفجار بمبی که در یک مینی بوس در نزدیکی بازاری پنهان شده بود، دو تن جانسپردند و دست کم ۵ نفر مجروح شدند.

در رویدادی دیگر، به گفته مقامات آمریکائی، انفجار بمبی که در کنار خیابانی در شمال بغداد کار گذاشته شده بود، دو پیمانکار امنیتی آمریکا را مجروح کرد و راننده آمبولانسی را کشت. بمب گذاری مشابهی به مرگ یک سرباز آمریکائی در شامگاه دوشنبه منجر شد.

در این میان، ارتش آمریکا می گويد یک دادگاه عراق ۱۲ شورشی را در ارتکاب جرائمی از جمله عضویت در یک سازمان تروریستی مجرم شناخت و سه نفراز آنها را به زندان ابد محکوم کرد.

در تحولی دیگر، یک کارشناس آمریکائی گزارشی را منتشر کرده است که در آن گفته می شود مهندسان آمریکائی که سرپرستی کوشش های بازسازی در عراق را بر عهده دارند، علی رغم شکست های ناشی از مشکلات امنیتی، به پیشرفت عمده ای دست یافته اند.

با این حال، گزارش از یک نیروی ضربت آمریکائی که برای کمک به عراقی ها در حفاظت از تاسیسات نفت و گاز خود به وجود آمد انتقاد می کند و می گويد این نیرو نتوانسته است به هدف خود در رساندن میزان تولید نفت عراق به سطوح پیش از جنگ دست یابد.

گزارش همچنین می گويد یک پیمانکار که قول داده بود ۱۵۰ درمانگاه در عراق بسازد، فقط شش مرکز درمانی را تکمیل کرده است، و تاکنون سه چهارم بودجه خود را به مصرف رسانده است.

XS
SM
MD
LG