لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۹

گفتار روز: اعاده دمکراسی در نپال


در روز ۲۵ ماه آوريل ، هزاران نفر از مردم نپال به خيابانهای کاتماندو پايتخت نپال و ساير شهرها ريختند ، تا بازگشت پارلمان کشور خود را جشن بگيرند .

گيانندرا ، پادشاه نپال اعلام کرد که مجلس نمايندگان نپال ، که در ماه می سال ۲۰۰۲ منحل گرديده بود در روز ۲۸ ماه آوريل جاری ، تجديد حيات خواهد يافت .

بازگشت مجلس نمايندگان نپال به حيات سياسی کشور و تجديد فعاليت های آن ، در حقيقت معلول هفته ها و دمونستراسيون ... ناآرامی ... و اعتصابات عمومی است که سازمان دهندگان آنرا ۷حزب سياسی مؤتلفه نپال تشکيل می دادند .

آرجون کيسی ، يکی از رهبران قديمی حزب کنگره نپال می گويد ، تحولات اخير مرهون جنبش مردم نپال است .

ادم ارلی سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا نيز می گويد ، ايالات متحده ، در کنار مردم نپال ايستاده است ! سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا می گويد ، از همان دقايق نخست قبضه قدرت از طرف پادشاه نپال در سال گذشته ، آمريکا ، اعتراض خود را با صدای بلند اعلام کرد و لزوم بازگشت قانون اساسی ... و احترام به قانون و حکومت مردم بر مردم را متذکر شد .

اين اصلی است که همان اندازه در مورد نپال صادق است که در مورد هر کشور ديگر ، و اين همان اصلی است که ما بی هيچ مضايقه و گذشتی از آن به هنگام پايمال شدن ، حمايت می کنيم .

۷حزب سياسی مؤتلفه نپال ، گيری جا پراساد کوئی رالا ، نخست وزير سابق را ، به عنوان رئيس جديد دولت ، برگزيده اند . کريشنا پراشاد سی تولا ، سخنگوی حزب کنگره ملی نپال ، بزرگترين حزب مؤتلفه می گويد ، مهمترين برنامه اين پارلمان تجديد حيات يافته ، انجام انتخابات برای تشکيل مجلس مؤسسان خواهد بود .

شورشيان مائوئيست نپال ، ۷ حزب اوپوزيسيون نپال را به دليل پذيرش اختتام بحران ، محکوم ساخته اند . از تاريخ آغاز شورشهای مائوئيستی در سال۱۹۹۶ ، تا کنون ، حدود۱۲ هزار نفر کشته شده اند .

بسياری از مردم نپال از خشونت ... و از اختناق بيزارند و مايلند حقوق انسانی آنان و دمکراسی ، تمام و کمال ، به کشور بازگردد . راجندا ساهی دانشجوی نپالی ، می گويد ، مردم وظيفه خود را انجام داده اند و اکنون ، نوبت رهبران کشور است که وظيفه خود را انجام دهند .

ادم ارلی ، سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا ، در يک بيانيه کتبی ، از گيانندرا ، پادشاه نپال خواست ، قدرت سياسی را به احزاب واگذارد ، و خود نيز ، در نظام حکومتی نپال ، نقش تشريفاتی خويش را عهده دار شود .

آقای ارلی می گويد ، شورشيان مائوئيست بايد حملات خشونت بار خود را پايان دهند و به جريان سياسی کشور بپيوندند . آقای ارلی می افزايد ، احزاب سياسی نپال بايد مسئوليتهای خود را بر دوش کشند و خواسته مردم را برای استقرار دمکراسی و نظام مردمسالاری ، جامه عمل پوشانند .

XS
SM
MD
LG