لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۹

نظرات پرزيدنت بوش بر گزارش سازمان بين المللی انرژی اتمی درباره ايران


پرزيدنت بوش می گويد گزارش آژانس بين المللی انرژی اتمی بيانيه مهمی است که به ياد ملت های جهان می آورد برای متقاعد ساختن ايران به دست کشيدن از آنچه او آنرا بلندپروازی های خطرناک کشور برای ساختن اسلحه اتمی می نامد، کوشش های ديپلماتيک جريان دارد. آقای بوش روز جمعه در يک کنفرانس خبری گفت گزارش بايد به ياد ايران بياورد که جهان در مورد اين بلند پروازی ها متحد و نگران است

: برای ايرانيان بسيار مهم است که درک کنند اين علاقه مشترک بسياری از ملت ها است که آنها را از راه های مسالمت آميز متقاعد سازند بايد بلند پروازی های اتمی خود را کنار بگذارند. آقای بوش تاکيد کرد که او خود را به حل مساله به گونه ای ديپلماتيک متعهد می داند.

ايران می گويد اورانيوم را برای مقاصد صلحجويانه و توليد برق غنی می سازد، چنين کاری را حق خود می داند و بر آن است به اين روند بدون توجه به درخواست های سازمان ملل متحد ادامه دهد.

پرزيدت بوش در پاسخ به اين پرسش که آيا سرسختی ايران اميد به حل مسالمت آميز مساله را ضعيف نميکند ، گفت به اعتقاد او گزينه های ديپلماتيک تازه آغاز شده است.

بی ميلی روسيه و چين به همراهی با آمريکا ، فرانسه و بريتانيا که خواهان اقدام قاطعتری عليه ايران هستند، چنين گزينه هائی را محدود می کند.

روسيه گفته است موضوع بايد از طريق آژانس بين المللی انرژی اتمی و نه در شورای امنيت حل شود. پرزيدنت بوش می گويد تمام اعضای دائم شورای امنيت با نياز به بازداشتن ايران از توليد جنگ افزار اتمی موافق هستند: حالا که ما می دانيم چه می خواهيم و هدف چيست، روی تاکتيک ها کار می کنيم. و گزارش آژانس بايد به به ياد همه ما بياورد که سرسختی های دولت ايران قابل قبول نيست.

پرزيدنت بوش در گفت و گو با خبرنگاران در محوطه چمن کاخ سفيد، مقايسه با اقدامات سازمان ملل متحد عليه عراق در پيشاپيش حمله به آن کشور در سال ۲۰۰۳ را رد کرد و گفت صدام حسين ده ها قطعامنه سازمان ملل متحد را ناديده گفته بود و سربازان آمريکا در منطقه را تهديد می کرد.

محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی در اجتماعی گفت ايران به آنچه او آنرا قطعنامه های بی فايده سازمان ملل متحد ناميد اهميت نمی دهد.

آقای بوش در پاسخ به اين پرسش که آيا احمدی نژاد کسی هست که بشود با او کار کرد يا نه ، گفت اين موضوعی است که سر انجام رهبر ايران بايد مشخص سازد.

XS
SM
MD
LG