لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

بوش تمايل ايران به داشتن تسليحات اتمی را خطرناک دانست


پرزيدنت بوش تمايلی را که به ايران برای دسترسی به تسليحات اتمی نسبت داده ميشود خطرناک توصيف کرده است و ميگويد جهان در مورد اين مسئله نگران است.

پرزيدنت بوش امروز، جمعه، در کاخ سفيد گفت مايل است مسئله از راههای ديپلوماتيک حل و فصل شود.

پرزيدنت بوش گفت برای يافتن راه حل هائی مسالمت آميز، همکاری با تمامی طرفهای ثالث را مدّ نظر دارد.

پرزيدنت بوش گفت روند ديپلوماتيک هم اکنون شروع شده است.

پرزيدنت بوش گفت امروز در باره مسئله اتمی ايران تلفنی با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان تبادل نظر کرده است.

گزارش مشروح خبرنگار صدای آمريکا در اين باره از اين قرار است:

پرزیدنت بوش می گويد گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی بیانیه مهمی است که به یاد ملت های جهان می آورد برای متقاعد ساختن ایران به دست کشیدن از آنچه او آنرا بلندپروازی های خطرناک کشور برای ساختن اسلحه اتمی می نامد، کوشش های دیپلماتیک جریان دارد.

آقای بوش روز جمعه در یک کنفرانس خبری گفت گزارش باید به یاد ایران بیاورد که جهان در مورد این بلند پروازی ها متحد و نگران است .

پرزيدنت بوش گفت برای ایرانیان بسیار مهم است که درک کنند این علاقه مشترک بسیاری از ملت ها است که آنها را از راه های مسالمت آمیز متقاعد سازند باید بلند پروازی های اتمی خود را کنار بگذارند.

آقای بوش تاکید کرد که او خود را به حل مساله به گونه ای دیپلماتیک متعهد می داند.

ایران می گويد اورانیوم را برای مقاصد صلحجویانه و تولید برق غنی می سازد، چنین کاری را حق خود می داند و بر آن است به این روند بدون توجه به درخواست های سازمان ملل متحد ادامه دهد.

پرزیدت بوش در پاسخ به این پرسش که آیا سرسختی ایران امید به حل مسالمت آمیز مساله را ضعیف نمیکند ، گفت به اعتقاد او گزینه های دیپلماتیک تازه آغاز شده است.

بی میلی روسیه و چین به همراهی با آمریکا ، فرانسه و بریتانیا که خواهان اقدام قاطعتری علیه ایران هستند، چنین گزینه هائی را محدود می کند. روسیه گفته است موضوع باید از طریق آژانس بین المللی انرژی اتمی و نه در شورای امنیت حل شود.

پرزیدنت بوش می گويد تمام اعضای دائم شورای امنیت با نیاز به بازداشتن ایران از تولید جنگ افزار اتمی موافق هستند . پرزيدنت بوش گفت حالا که ما می دانیم چه می خواهیم و هدف چیست، روی تاکتیک ها کار می کنیم، و گزارش آژانس باید به یاد همه ما بیاورد که سرسختی های دولت ایران قابل قبول نیست.

پرزیدنت بوش در گفت و گو با خبرنگاران در محوطه چمن کاخ سفید، مقایسه وضع جاری با اقدامات سازمان ملل متحد علیه عراق در پيشاپیش حمله به آن کشور در سال ۲۰۰۳ را رد کرد و گفت صدام حسین ده ها قطعنامه سازمان ملل متحد را نادیده گفته بود و سربازان آمریکا در منطقه را تهدید می کرد.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری اسلامی در اجتماعی گفت ایران به آنچه او آنرا قطعنامه های بی فایده سازمان ملل متحد نامید اهمیت نمی دهد.

آقای بوش در پاسخ به این پرسش که آیا احمدی نژاد کسی هست که بشود با او کار کرد یا نه ، گفت این موضوعی است که سر انجام رهبر ایران باید مشخص سازد.

پرزيدنت بوش گفت جهان نه تنها در باره تمايل ايران به داشتن تسليحات اتمی، بلکه در مورد دسترسی به تکنولوژی ساختن چنين تسليحاتی نيز نگران است.

XS
SM
MD
LG