لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۹

گزارش وضعيت اتمی ايران به شورای امنيت


آژانس بين المللی انرژی اتمی امروز، جمعه، به شورای امنيت سازمان ملل متحد گزارش خواهد داد که ايران در اجرای خواست شورا برای متوقف ساختن برنامه اتمی خود چه اقدامی انجام داده است.

کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا ديروز، پنجشنبه، گفت اگر گزارش آژانس بين المللی انرژی اتمی مويد آن باشد که ايران عمليات غنی سازی اورانيوم را ، که می تواند هم برای توليد برق و هم برای تسليحات اتمی سوخت توليد کند، متوقف نکرده است ،شورای امنيت بايد وارد عمل شود.

ايران تاکيد کرده است که از حق خود برای توليد انرژی اتمی ، که تهران ميگويد برای مقاصد صلح آميز است ، منصرف نخواهد شد.

ايرنا، خبرگزاری دولتی ايران، اظهارات محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری را نقل ميکند که گفته است ايران کم ترين اهميتی به قطعنامه های شورای امنيت نميدهد.

جواد ظريف سفير ايران در سازمان ملل متحد پيشتر در نيويورک به خبرنگاران گفته بود تهران هرقطعنامه شورای امنيت را که از ايران بخواهد غنی سازی اورانيوم را متوقف کند، غير قانونی ميشناسد.

روسيه و چين، دو عضو اصلی و دائمی شورای امنيت با هرگونه اقدام تنبيهی عليه ايران مخالف اند و ميگويند آژانس بين المللی انرژی اتمی بايد مسئله را بررسی و پيگيری کند.

اين دو کشور در عين حال از ايران خواسته اند برای برطرف ساختن نگرانی های غرب به خواست های آژانس بين المللی انرژی اتمی عمل کند.

XS
SM
MD
LG