لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۱

موافقتنامه استفاده آمريکا از پايگاههای نظامی بلغارستان در سفر خانم رايس امضاء ميشود


کاندوليزا رايس وزير امورخارجه آمريکا برای دو روز مذاکرات غير رسمی با همقطارانش در ناتو ، امروز، پنجشنبه ، وارد صوفيه شد.

انتظار ميرود وی موافقتنامه ای را امضاء کند که استفاده آمريکا از پايگاههای نظامی بلغارستان را مجاز می شناسد. معترضين برای تظاهرات عليه اين موافقنامه در پايتخت بلغارستان جمع شده اند. معترضين ميخواهند در باره اين موضوع رفراندوم شود .

فراهم آوردن مقدمات تشکیل اجلاس رهبران کشورهای عضو اتحادیه در ماه نوامبر در ریگا، پایتخت لتونی، و نیز مناسبات با کشورهای خارج از منطقه ناتو بخشی از موضوع های پيش بينی شده برای مذاکره است.

یاپ د هوپ شفر، دبیر کل ناتو، به خبر نگاران گفت هدف تقویت مناسبات با کشورهائی مانند استرالیا و زلاند نو ، تبدیل ناتو به یک اتحادیه جهانی نیست. مقصود، مقابله با تهدید هائی است که ماهیتی جهانی دارد.

او همچنین گفت جلسه وزیران امور خارجه شامل آغاز بحث هائی در باره گسترش اتحادیه و نیز گفت و گوهائی با وزیران روسیه و اوکراین در روز جمعه خواهد بود.

خبرگزاری بلغارستان اظهارات يک سخنگوی ناتو را نقل ميکند که گفته است تحکيم مناسبات سنتی ناتو و پيگيری مناسبات با کشورهای خارج از ناتو در کانون مذاکراتی است که از امروز شروع شد. به گفته وی ماموريت ناتو در افغانستان نيز جزو موضوع های مورد بحث است.

صوفيه، آخرين پايتخت مورد بازديد خانم رايس در سفر اخير اوست، که ديدار از عراق و ترکيه و يونان را نيز در برگرفت.

XS
SM
MD
LG