لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۱

ترور خواهر يکی از دو معاون جديد رئيس جمهوری عراق که عرب سنّی است


در عراق، مردان مسلح خواهر معاون جدید رئیس جمهوری را کشته اند، در همین حال در یک بمب گذاری در نقطه ای دیگر، چهار سرباز اروپائی کشته شدند.

به گفته پلیس، خواهر طارق الهاشمی روز پنجشنبه در جنوب غربی بغداد هدف گلوله قرار گرفت. محمد ، برادر هاشمی، نیز در اوائل آوریل در شبیخونی در پایتخت عراق از پای در آمد.

طارق الهاشمی، که سنی است و روز شنبه از سوی پارلمان به عنوان یکی از دو معاون رئیس جمهوری برگزیده شد، رهبری حزب اسلامی عراق را بر عهده دارد.

در این میان، در انفجار بمبی در خیابانی در شهر ناصریه در جنوب عراق، سه سرباز ایتالیائی و یک سرباز رومانیائی کشته شدند.در واکنش به کشته شدن سه سرباز ایتالیائی، رومانو پرودی، نخست وزیر منتخب آنکشور میگوید این حادثه، تصمیم ائتلاف وی برای خارج کردن نیروهای خود از عراق را، تغییر نداده است. آقای پرودی قبلاً گفته بود نیروی نظامی کشورش را با نیروئی غیرنظامی جهت بازسازی عراق جایگزین خواهد کرد.

خشونت در حالی روی می دهد که سیاستمداران شیعه، سنی و کرد سعی دارند دولت جدیدی به سرپرستی جواد المالکی نخست وزیر منتخب تشکیل دهند.

مالکی روز پنجشنبه در نجف با آیت الله عظمی سیستانی، مرج تقلید شیعیان عراق ملاقات کرد و در باره مسائل امنیتی با او به تبادل نظر پرداخت. مالکی گفت تصمیم دارد دولتی که قادر به خلع سلاح ستیزه گران باشد تشکیل دهد.

XS
SM
MD
LG