لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۵

محمود عباس خواهان گفتگوی مستقيم بين فلسطينيان و اسرائيليان شد


محمود عباس رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی خواهان برپائی یک کنفرانس بین المللی صلح شده است که در آن فلسطینیان و اسرائیلیان بتوانند مستقیما به گفت و گو بنشینند.

اسرائیل این پیشنهاد را رد کرد. یک مقام اسرائیلی روز چهارشنبه گفت کشور او فقط طرح صلح بین المللی، معروف به نقشه راه را برای از سرگیری مذاکرات صلح بین اسرائيل و فلسطینیان قبول دارد.

عباس روز چهارشنبه در سخنانی در موسسه نوبل در اوسلو، پایتخت نروژ، گفت برگزار کنندگان بین المللی کنفرانس جدید خاورمیانه برای پیشبرد روند صلح بايد به عنوان هم واسطه و هم داور عمل کنند. محمود عباس مشخص نساخت که که آیا گروه چهارگانه صلح خاورمیانه - متشکل از آمریکا، روسیه ، سازمان ملل متحد و اتحادیه اروپا – یا گروه دیگری باید کنفرانس صلح را تشکیل دهد.

رئیس تشکیلات خود گردان فلسطینی که شامگاه سه شنبه در پی دیداری از ترکیه وارد پایتخت نروژ شد، گفت اسرائیلیان و فلسطینیان نباید در مذاکره برای یافتن یک راه حل تنها گذاشته شوند. او از جامعه بین المللی خواست پیش از آن که اسرائيل در مسائل ارضی و سیاسی که دو طرف را از هم جدا می کند، به اقدامی یک جانبه دست بزند، برای حل مناقشه از راه مذاکره دست بکار شود.

در این میان، نیروهای امنیتی در غزه حمله ستیزه گرانی را که سعی داشتند یک اتومبیل پر از مواد منفجره را به یک گذرگاه مرزی با اسرائيل بکوبند خنثی کردند. در تیر اندازی متقابل با ستیزه گران، دست کم سه افسر امنیتی فلسطینی مجروح شدند.

XS
SM
MD
LG