لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۳

مصاحبه مطبوعاتی وزرای خارجه آمريکا و ترکيه در آنکارا و نگرانی از برنامه اتمی ايران


کاندوليزا رايس ، وزيرامورخارجه آمريکا ، در يک مصاحبه مطبوعاتی در آنکارا با مشارکت عبدالله گل ، وزيرخارجه ترکيه ، گفت که ، مسائل و موضوعات گوناگونی را با وزير امورخارجه ترکيه ، مورد بحث و تبادل نظر قرار داده است .

خانم رايس می گويد ، واقعيت اين است که ما ، همانطور که شايسته دو دولت آمريکا و ترکيه است ، مسائل متعددی را مورد بحث قرار داده ايم .

خانم رايس گفت ، ترکيه نيز ، با نگرانيهای حامعه بين المللی در مورد توسعه تکنولوژی هسته ای در ايران ، هم عقيده است .

خانم رايس می گويد ، منشا اين نگرانيها ، تهديدهای اخير محمود احمدی نژاد ، رئيس جمهوری رژيم اسلامی در ايران است .

آقای احمدی نژاد اعلام کرده است که ، در صورتيکه ايران مشمول تحريمهای اقتصادی قرار گيرد ، از پيمان منع گسترش تسليحات اتمی ، کناره گيری خواهد کرد .

علاوه بر اين ، خانم رايس ، مراتب نگرانی دولت متبوع خود را نسبت به انتقال تکنولوژی هسته ای در حال توسعه ايران ، به کشورهای ديگر ، اعلام کرده است .

اعلام نگرانی وزير خارجه آمريکا ، اشاره ای است به اظهارات اخير آيت الله علی خامنه ای ، رهبر جمهوری اسلامی ايران در روز سه شنبه . حمايت ترکيه از وضع تحريم عليه ايران ، از نهايت اهميت برخوردار خواهد بود ، چون ، ترکيه يک طرف بزرگ بازرگانی با ايران ، و يکی از مشتريان گاز طبيعی ايران است که قرار است خط لوله گاز رسانی آن ، ۲ کشور را به يکديگر متصل سازد .

ايران در حال حاضر ، قسمت بزرگی از مبادلات بازرگانی خود را با اروپا از راه زمينی و از طريق ترکيه به انجام ميرساند .

از سوی ديگر ، وزير امورخارجه ترکيه تأکيد کرد که کشور متبوع او اميدوار خواهد بود که اختلافات موجود از راه ديپلماسی حل و فصل شود و اعلام کرد که ترکيه نيز ، نهايت مساعدت را برای رسيدن به اين منظور به عمل خواهد آورد .

مسأله ديگری که مورد توجه و بحث وزيران خارجه ۲ کشور قرار گرفت ، موضوع عراق بود . ترکيه می کوشد آمريکا را ترغيب به انجام عمليات عليه شورشيان جدائی خواه کرد سازد که در نواحی شمالی عراق سکونت دارند .

عبدالله گل ، وزير امورخارجه ترکيه ، حمايت آمريکا را از نبردهای ترکيه عليه گروه موسوم به حزب کارگران کردستان اعلام کرد ولی گفت برای جلوگيری از عمليات شورشيان بايد اقدامات وسيعتری صورت پذيرد .

آقای گل می گويد ، تقويت اخير نيروهای نظامی در نواحی مرزی عراق و ترکيه ، به منظور عمليات نظامی در نواحی مرزی برای تعقيب شورشيان صورت می گيرد .

آقای گل می گويد ، تقويت نظامی ترکيه امری معمولی است و به منظور پاکسازی نواحی تمرکز شورشيان در داخل ترکيه ، صورت می پذيرد .

رهبران کرد عراقی ، با هر گونه ورود نيروهای نظامی ترکيه به داخل عراق ، مخالفند .

از مجموع گفت و گوها و اشارات طرفين نيز اين طور استنباط می شد که خانم رايس با کردان عراقی موافق است .

خانم رايس معتقد بود که هرگونه عملياتی عليه حزب کارگران کردستان نبايد ثبات عراق را برهم زند .

خانم رايس عقيده دارد که پس از تشکيل دولت عراق ، هر گونه عملياتی عليه حزب کارگران کردستان ، می تواند با مشارکت ۳ جانبه آمريکا ، عراق و ترکيه ، صورت پذيرد .

قرار است امروز ، خانم رايس ، پيش از ترک ترکيه با رجب طيب اردوان ، نخست وزير و احمد نجدت سزر رئيس جمهوری ترکيه ، ديدار و گفتگو کند

XS
SM
MD
LG