لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۰۵

گفتار روز: حماس از نظرگاه کاندوليزا رايس وزير خارجه آمريکا


محمود عباس رئيس تشکيلات خود گردان فلسطينيان ميگويد: " حماس بايد واقعيات را بپذيرد و با اسراييل رابطه برقرار کند.

مردم فلسطينی بالاتر از حماس و سياستمداران آن هستند." ايالات متحده آمريکا و اتحاديه اروپا حماس را يک سازمان تروريستی ميدانند.

در ماه ژانويه حماس در انتخابات پارلمانی ، حائز اکثريت شد، و دولت جديد فلسطينيان را تشکيل داد.

حماس مسئول دهها بمبگذاری انتحاری است که موجب مرگ صدها نفر از مردم اسراييل شده است.

ايالات متحده آمريکا و اتحاديه اروپا اعطای کمک به دولت فلسطينيان را بحال تعليق در آورده اند، زيرا حماس از نفی خشونت، شناسايی حق موجوديت اسراييل و پذيرفتن توافقهای حاصله بين اسراييل و تشکيلات خودگردان فلسطينيان سرباز ميزند.

اين اصول را نمايندگان گروه چهارگانه ِ کشورهای آمريکا، روسيه و اتحاديه اروپا و سازمان ملل متحد ، به عنوان ابزار حل و فصل مسالمت آميز اختلافات بين اسراييل و فلسطينيان تدوين و پيشنهاد کرده اند.

کاندو ليزا رايس ، وزير امور خارجه آمريکا ميگويد ايالات متحده آمريکا " نميتواند به دولت فلسطينيان که اصول تدوين شده بوسيله گروه کشورهای چهارگانه را به رسميت نميشناسد کمک مالی کند و نخواهد کرد."

خانم رايس ميگويد: " اما ، ما ، به نحو گسترده ای ، کمکهای انساندوستانه خود را به مردم فلسطينی ادامه ميدهيم، زيراما با مردم فلسطينی سر ِ جنگ نداريم. بنابراين ما کماکان به پناهندگان فلسطينی کمک خواهيم کرد. ما برای رساندن مواد غذايی به آنها کمک مالی ميکنيم. ما برای استقرار دموکراسی در سرزمين فلسطينيان تأمين اعتبار ميکنيم. ما اعتبارات لازم برای کمهای بهداشتی و آموزشی را تأمين ميکنيم."

خانم رايس ميگويد : " حماس بايد يک راه را انتخاب کند. اگر ميخواهد حکومت کند مجبور است حکومت خود را بر پايه معيارهای پذيرفته شده بين المللی بنا نهد. معنای اين گفته آن است که حماس بايد خشونت و تروريسم را نفی کند."

XS
SM
MD
LG