لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۰

گفتار روز: دمکراسی در عراق از ديد گاه وزير خارجه آمريکا


احزاب عمده سياسی عراق به نمايندگی شيعيان، کردان، عراقيهای اهل تسنن و ديگران در حال همکاری برای تشکيل يک دولت جديد هستند.

عراقيها از تاريخ انجام انتخابات پارلمانی در ماه دسامبر سال ۲۰۰۵ سعی داشته اند به گونه ای با يکديگر به تفاهم دست يابند.

کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا می گويد، در گذشته بسيار اتفاق افتاده است که عراقيها برای حل اختلافات خود به زور و خشونت متوسل شده اند. اما اکنون عراقيها سعی دارند روش متفاوتی پيش گيرند.

وزير امورخارجه آمريکا می گويد:" عراقيها اين بار سعی می کنند از طريق مصالحه در ميدان سياست اختلافات خود را حل و فصل کنند و .... برای نخستين بار در تاريخ کشور خود با انديشه دموکراسی، يعنی اينکه برد يکنفر نبايد اجباراً به بها باخت ديگران تمام شود، خو بگيرند.

" خانم رايس می گويد، دموکراسی در عراق دشوار است، چون دموکراسی با دشمنان مصمم و بيرحم رو به رو است، دشمنانی که سعی می کنند با تحريک نفاقها آتش جنگ داخلی را شعله ور سازند.

خانم رايس می گويد:" اکثريت مردم عراق برغم يک چنين خصومت توفنده ای به صراحت می گويند که مايلند با يکديگر در صلح و آزادی زيست کنند. به ياد بياوريم که ميليونها عراقی همين اواخر جان خود را به خطر انداختند و نه يکبار يا دو بار، بلکه سه بار در صفوف فشرده و هر بار بيش از دفعه گذشته و با نمايندگی تعداد بيشتری از مردم عراق به پای صندوقهای رأی رفتند."

خانم رايس می گويد، مردم عراق يک دولت می خواهند و اکنون هم سعی می کنند ناخشنودی خود را نسبت به کسانيکه تا به حال از اجابت خواست مردم سرباز زده اند، ابراز دارند:

خانم رايس می گويد:" با اينهمه اگر منصفانه تر قضاوت کنيم، درک اين نکته لازم است که جريان تشکيل يک دولت، واقعاً دشوار و وقت گير است، چون عراقيها ضوابط بسيار رفيعی برای حصول به اين مقصود تعيين کرده اند. از يک طرف، عراقيها مايلند دولتی که تأمين کننده وحدت ملی باشد تشکيل دهند، بطوريکه اين دولت برای همه دستجات و فرقه ها قابل قبول باشد. اما مسئله به همين جا ختم نمی شود ... چه از طرف ديگر عراقيها مايلند دولت وحدت ملی، دولتی قوی و دولتی قاطع باشد.

" پرزيدنت جرج- دابليو- بوش، رئيس جمهوری آمريکا می گويد، موقعيکه عراقيها دولت دموکراتيک خود را تشکيل دهند، يک چنين رويدادی، پيروزی بزرگی برای آزادی، و شکست فاحشی برای آرزوها و نقشه های تروريستها برای تسلط بر منطقه و پيشبرد مکتب نفرت محسوب خواهد شد. پرزيدنت بوش می گويد:" عراقی که آزاد باشد ... نشان خواهد داد که توانمندی و نيروی آزادی قادر است جهان را متحول سازد."

XS
SM
MD
LG