لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۹

گفتار روز: نظرات کاندوليزا رايس و سفير آمريکا در سازمان ملل متحد پيرامون رفتار رژيم جمهوری اسلامی


محمد سعيد ، معاون وزارت انرژی جمهوری اسلامی ايران می گويد ، ايران در نظر دارد از ۵۴۰۰۰ سانتريفوژ ، برای تأمين سوخت يک نيروگاه هسته ای يکهزار مگاواتی استفاده کند .

از اورانيوم غنی شده می توان برای سوخت نيروگاههای اتمی بهره جست ، امّا هنگاميکه درجه خلوص اورانيوم غنی شده بالاتر رود ، و به حد کفايت برسد ، می تواند به عنوان مادّه شکافتنی برای توليد اسلحه اتمی نيز مورد بهره برداری قرار گيرد .

رژيم جمهوری اسلامی ايران ، برخلاف قطعنامه های متعدد هيئت مديره سازمان بين المللی انرژی اتمی ، و نيز بيانه مورخ ۲۹ ماه مارس شورای امنيت سازمان ملل متحد ، به کار غنی سازی اورانيوم ادامه داده است .

جان بولتون ، سفير آمريکا در سازمان ملل متحد می گويد ، ايران اعتباری برای مصوبات شورای امنيت قائل نيست . سفير آمريکا می گويد ، خطری که از جانب رژيم ايران در اثر تسلط بر فن آوری چرخه سوخت هسته ای و غنی سازی اورانيوم متوجه جهان می شود ، اين است که رژيم تصميم بگيرد به جمع آوری و ذخيره اورانيوم غنی شده به مقادير کافی برای توليد سلاحهای اتمی بپردازد .

تصميم در اين مورد و سرنوشت اين مسأله ، کاملاّ در دست آنها است ... و با توجه به اظهارات محمود احمدی نژاد ، رئيس جمهوری رژيم اسلامی ، اين امکان وجود دارد که اسلحه اتمی به دست بزرگترين حامی و بانی تروريسم در جهان بيفتد ، و صد البته ، همه می دانيم که يک چنين واقعه ای ، نمی تواند پديده ای مبارک باشد .

کاندوليزا رايس ، وزير امورخارجه آمريکا می گويد ، عمل ايران اقدام ديگری است که ايران را بيش از پيش به ورطه انزوا خواهد کشانيد .

خانم رايس می گويد ، عمل ايران نشان می دهد ، که رژيم از تکاليفی که جامعه بين المللی تعيين کرده است ، پيروی نمی کند .

وزير امورخارجه آمريکا می گويد ، به ايران از طرف اروپائيها و روسيه فرصتهای متعددی داده شده است تا با حسن نيت وارد مذاکره شود ، امّا رژيم اسلامی ، هرگز از اين فرصتها استفاده نکرده است. در حال حاضر ، ما سرگرم مشورت هستيم و هنگاميکه شورای امنيت سازمان ملل متحد مجدداً تشکيل جلسه دهد ... آن وقت ، زمان عمل فرا خواهد رسيد .

خانم رايس می گويد ، شورای امنيت ، اين عمل ايران را بررسی خواهد کرد . و به نظر من ، زمانی که برای بررسی اين پرونده ، مجدداً تشکيل جلسه دهد ، طبعاً بايد اقدامات قاطعی به عمل آورد ، تا اعتبار بين المللی در رابطه با اين مسأله ، حفظ شود .

XS
SM
MD
LG