لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۵

گفتار روز: واکنش اسرائيل به حمله تروريستی در تل اويو


اسراييل حق اقامت نمايندگان حماس را که در بخش شرقی بيت المقدس زندگی ميکنند لغو کرده است.

اين اقدام اسراييل در واکنش به حمله تروريستی روز هفدهم آوريل در تل اويو انجام گرفته است. در اين بمبگذاری۹ اسراييلی کشته و دهها نفر زخمی شدند.

شان مکورمک سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا ميگويد موضع ايالات متحده آمريکا اين است که " دولت اسراييل حق دفاع از مردم خود را دارد." سخنگو ميگويد: " ما، مثل هميشه، از اسراييليها درخواست ميکنيم اثرات اقدامات خود را روی ... آينده ِ روند صلح مورد توجه قرار دهند.

اين موضع ما ديرپا و تغيير ناپذير بوده است. من در اينجا يادآوری ميکنم که کاندو ليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا با وزير امور خارجه اسراييل صحبت کرد و مراتب همدردی و تسليت ما را به همه کسانيکه عزيزان خود را در اين بمبگذاری ازدست داده اند اعلام داشت؛ و آرزو کرد که مجروحين هر چه زودتر بهبود يابند؛ و در عين حال بمب گذاری را محکوم کرد."

اگر چه محمود عباس رئيس تشکيلات خود مختاری فلسطينيان حمله را محکوم کرد، اما نمايندگان حماس، گروه تروريستی که در انتخابات پارلمانی ماه ژانويه حائز اکثريت شد، از اين حمله دفاع کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا ميگويد " هنگامی که به حماس فرصتی داده ميشود که بمبگذاری را محکوم کند آن را ناديده ميگيرد." سخنگو ميگويد: " اين امر خود دريچه ای است که از ميان آن ميتوان ماهيت واقعی طرز تفکر اين رژيم را ديد؛ رژيمی که اگر نوجوانان را به بمبگذاری انتحاری و قتل نوجوانان ديگر تشويق نکند بمب گذاران را مورد عفو قرار ميدهد؛ واين، به باور من ، ماهيت دولت حماس را بطور کامل و دقيق برای جهانيان روشن ميسازد." شان مکورميک ميگويد" بار مسئوليت جلو گيری از حملات تروريستی به دوش تشکيلات خود گردان فلسطينی نهاده شده است. يک دولت فلسطينی که تروريسم را عليه مردان و زنان و کودکان تشويق يا آن را تحمل ميکند، نه تنها موجب افزايش خشونت عليه مردم اسراييل ميشود، بلکه به منافع مردم فلسطينی نيز آسيب ميرساند، که نتيجه آن انزوای بيشتر فلسطينيان است. "

XS
SM
MD
LG