لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۳

پرزيدنت بوش چين را در مورد حقوق بشر زير فشار گذاشته است


پرزيدنت بوش چين را برای کارنامه حقوق بشری اش زير فشار گذاشته است و از پکن خواسته است آزادی اجتماعات، آزادی بيان و آزادی مذهب و نيايش را مجاز بداند. آقای بوش گفت افزايش قدرت چين ناشی از آن است که مردم چين از آزادی خريد و فروش برخوردارند.

وی امروز، پنجشنبه در مراسم استقبال از هو جينتائو رئيس جمهوری چين و پيش از آغاز مذاکراتشان در کاخ سفيد، صحبت ميکرد. هنگامی که آقای هو ميخواست صحبت کند، يک معترض در جايگاهی که مخصوص وسائل ارتباط جمعی است، شروع به دادکشيدن کرد. ماموران امنيتی او را که يک زن بود از محوطه خارج کردند.

پرزيدنت بوش همچنين بر سياست امريکا در مورد وجود يک چين تاکيد گذاشت و از تايپه و پکن خواست از روياروئی بر سر وضعيت تايوان اجتناب کنند.

آقای هو گفت چين برای ادامه همکاری با آمريکا و طرفهای ديگر بمنظور حل و فصل مسالمت آميز مسائل اتمی مرتبط با کره جنوبی و ايران آمادگی دارد.

در خارج از دروازه کاخ سفيد، چند صد نفر برای اعتراض به کارنامه چين در مورد حقوق بشر جمع شده بودند، ، اما بعضی نيز در حمايت از آقای هو ، پوسترها و پلاکاردهائی را تکان ميدادند.

واشنگتن همچنين چين را برای تقويت ارزش برابری پول خود و کاستن از مازاد تجارت با آمريکا که در سال گذشته به بيش از دويست ميليارد دلار رسيد، زير فشار گذاشته است.

XS
SM
MD
LG