لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۵

آزادی دو تن از رهبران اپوزيسيون رژيم پادشاهی نپال از زندان


رژیم پادشاهی نپال دو تن از رهبران اپوزیسیون را از زندان آزاد کرد و درهمین حال پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان ضد سلطنتی از گلوله های گاز اشک آور استفاده کرد که براثر آن یکی از تظاهر کنندگان جان خود را از دست داد.

گزارشهای رسیده از کاتماندو حاکی است که دبیر کل حزب کمونیست نپال و یکی از رهبران ارشد حزب کنگره نپال پس از سه ماه از زندان آزاد شده اند.

روز چهارشنبه در شهرک نپال گنج دو زن در جریان تظاهرات جان خود را ازدست دادند و بدین ترتیب تعداد قربانیان تظاهراتی که دو هفته است علیه گیاتندرا شاه ادامه دارد به شش تن رسید. حکومت پادشاهی نپال بار دیگر مقررات منع رفت و آمد روزانه را در شهر "پاکارا " برقرار کرد. در این شهر ۲۵۰ نفر از استادان دانشگاه روز چهارشنبه در جریان یک راه پیمایی اعتراض آمیز بازداشت شدند.

هندوستان فرستاده ویژه خود را به کاتماندو اعزام داشت تا با پادشاه نپال و رهبران احزاب سیاسی به گفتگو بپردازد.

نیروهای انتظامی نپال، علاوه بر بازداشت صدها تن از فعالان اپوزیسیون در دو هفته گذشته، ۲۵ تن از کارمندان وزارت کشور را که به تظاهر کنندگان پیوسته بودند دستگیر کردند.

گیانندرا شاه چهارده ماه گذشته دولت وقت را، به عذر ناتوانی در کنترل شورشیان مائوئیست، برکنار کرد و قدرت مطلقه را دردست گرفت. شورشیان مائوئیست اینک با احزاب سیاسی نپال متحد شده اند.

XS
SM
MD
LG