لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۶

روسيه خواستارتوقف غنی سازی اورانيوم در ايران درگيری در منازعه ای مسلحانه را منتفی ميداند


روسيه از ايران خواسته است غنی سازی اورانيوم را متوقف کند و به روياروئی بين المللی ناشی از برنامه اتمی خود پايان دهد.

سرگئی لاوروف وزير امور خارجه روسيه ميگويد دنيا خواستار مشاهده برداشتن گام هائی فوری و سازنده توسط ايران است.

وی اين نظر را امروز در حاشيه جلسه ای با حضور نمايندگان هشت کشور قدرتمند صنعتی جهان در مسکو مطرح ساخت.

در همين حال ژنرال يوری باليوسکی رئيس ستاد مشترک نيروهای مسلح روسيه ميگويد ارتش روسيه در صورتيکه منازعه ای مسلحانه با ايران رخ دهد درگير نخواهد شد.

ديروز، سه شنبه، نمايندگان پنج عضو دائمی شورای امنيت ، شامل آمريکا، روسيه، چين، فرانسه و بريتانيا، همراه با با آلمان، در باره ايران جلسه داشتند اما نتوانستند در اينمورد که آيا برای وضع تحريم های تنبيهی بايد اقدامی بعمل آيد يانه به توافق برسند.

روسيه و چين کماکان با تحريم های تنبيهی مخالف اند و ترجيح ميدهند چاره جوئی برای مسئله به آژانس بين المللی انرژی اتمی سپرده شود.

در همين حال بنا به گزارشها، علی لاريجانی مذاکره کننده ارشد اتمی ايران امروز، چهارشنبه برای مذاکره در باره برنامه اتمی ايران، راهی مسکو شد.

اين جلسات به فاصله يک هفته پيش از آن برگزار ميشود که شورای امنيت سازمان ملل متحد قرار است با حضور تمامی اعضای خود از گزارش آژانس بين المللی انرژی اتمی در باره ايران با خبر شود.

شورای امنيت ماه گذشته از ايران خواست برنامه غنی سازی اورانيوم را متوقف کند.

ايران روز سه شنبه به اعضای شورای امنيت هشدار داد که هيچ فشاری نخواهد توانست موجب انصراف آن کشور از برنامه اتمی خود شود.

محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران گفت ارتش ايران برای دفاع از کشور آماده است و افزود که اين ارتش می تواند دست هر متجاوزی را قطع کند.

در واشنگتن، پرزيدنت بوش تاکيد کرد که تمامی گزينه ها در مورد ايران به قوت خود باقی است، اما افزود که وی مايل است مسئله از طرق ديپلوماتيک حل و فصل شود.

آمريکا ايران را متهم کرده است که از برنامه اتمی خود به عنوان سرپوشی برای توليد بمب اتمی استفاده ميکند. ايران اين اتهام را تکذيب کرده است.

XS
SM
MD
LG