لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۵

سفر رئيس جمهوری چين به آمريکا


هو جينتائو رئيس جمهوری چين در نخستين ديدار رسمی خود از کاخ سفيد و گفتگو با پرزيدنت بوش، امروز، سه شنبه، وارد آمريکا می شود

رئيس جمهوری چين پس از يک توقف دو روزه در ساحل باختری آمريکا، قرار است روز پنجشنبه در واشنگتن با پرزيدنت بوش ديدار کند.بنابرگزارش ها، انتظارمی رود مسائل بازرگانی ناظر به ۲۰۰ ميليارد دلار مازاد بازرگانی چين در مبادلات تجاری با آمريکا، کانون مذاکرات رهبران دوکشور را تشکيل دهد. واشتگتن خواستارآن است که چين ارزش پول رايج خود را افزايش دهد.بگفته برخی از اقتصاددانان آمريکا، پائين آوردن ارزش ارز چين به گونه ای مصنوعی، مزايای غيرمنصفانه ای در بازارهای جهان به چين داده است.

آقای "هو" پس از ورود به ايالت واشنگتن در شمال غربی آمريکا، قرار است با بيل گيت، رئيس هيئت مديره شرکت کامپيوتری "مايکروسافت" ديدار کند. وی همچنين با مقامات شرکت هواپيما سازی "بوئينگ" ملاقات خواهد داشت. رسانه های دولتی چين ميگويند چين قراردادی با شرکت "بوئينگ" برای خريد ۸۰ فروند هواپيمای جت مسافربری به امضاء رسانده است.

انتظار می رود که رئيس جمهوری چين موضوع تايوان را مطرح سازد و از آمريکا بخواهد در موضع خود در مورد اين که فقط يک چين وجود دارد وتايوان بخشی از چين است، باقی بماند.

XS
SM
MD
LG